1919luuakse Tallinna Ülikooli eelkäija Tallinna Õpetajate Seminar, kus alustatakse klassiõpetajate ja mitme aine õpetajate ettevalmistamisega.
1940Valmis ülikoolilinnaku esimene hoone, Terra. Täna kuuluvad linnakusse Astra, Mare, Nova, Silva, Terra ja Ursa hooned.
1947Tallinna Õpetajate Seminarist saab Tallinna Õpetajate Instituut. Samal aastal asutati Eesti Teaduste Akadeemia koosseisu Ajaloo Instituut.
1952Tallinna Õpetajate Instituut nimetati ümber Tallinna Pedagoogiliseks Instituudiks.
1955Tallinna Pedagoogilise Instituudi uus nimi on Eduard Vilde nimeline Tallinna Pedagoogiline Instituut.
1988Sõpruskond haritlasi asutas Eesti Humanitaarinstituudi, millest on tänaseks saanud Eesti oluline humanitaar- ja sotsiaalteaduste edendaja.
1988asutati Eesti Teaduste Akadeemia koosseisus Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi eelkäija. RASI teadurid on ekspertidena tegevad ühiskonnaelu analüüsimisel ja kujundamisel.
1990Eesti Teaduste Akadeemia asutas Bioloogia-Geoloogia-Keemia osakonna koosseisu Ökoloogia ja Mereuuringute Instituudi. Kaks aastat hiljem kasvas sellest välja Ökoloogia Instituut.
1992Pedagoogilise Instituudi uueks nimeks saab Tallinna Pedagoogikaülikool. Ülikool läheb üle euroopalikule õppesüsteemile, mis hõlmab õpet diplomi-, bakalaureuse-, magistri- ja doktori tasemel.
1998 avatakse Haapsalu Kolledž
1999 avatakse Rakvere Kolledž
2005Riigikogu otsusega asutati 18. märtsil Tallinna Ülikool, millega ühinesid Ajaloo Instituut, Eesti Humanitaarinstituut ning Concordia Audentese meediaosakond, millest sai Balti Filmi- ja Meediakool.
2015vastu võetud arengukavaga seab Tallinna Ülikooli eesmärgiks olla targa eluviisi eestvedaja Eestis. Tegevused koondatakse viite valdkonda: haridusuuendus, digi- ja meediakultuur, kultuurilised kompetentsid, terve ja jätkusuutlik eluviis, ühiskond ja avatud valitsemine.