Esileht - Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut

BFMis toimus noorte dirigentide konkurss

10.04.2017

6. aprillil toimus BFMis järjekordne noorte dirigentide konkurss, mis oli pühendatud Mart Saare 135. sünniaastapäevale. Kavas oli kahe eriilmelise koorilaulu juhatamine, kohustuslikuks lauluks sel aastal oli M. Saare "Ketramas" või "Oh, kodumaa", teise laulu valis üliõpilane koos õppejõuga ise.

Osavõtjateks olid 14 üliõpilast, neist 8 uuelt vastavatud õppekavalt IKUMUMU-lt.

Zürii liikmeteks olid XII noorte laulu-ja tantsupeo kunstilise juhi Heli Jürgensoni  eestvedamisel Eve Müür, Raul Talmar, Merike Aarma, Valdo Rüütelmaa. Noori dirigente hinnati 10-palli süsteemis ja tulemused olid järgnevad:

I koht läks jagamisele Hanna - Liisa Jallai (lekt. Merike Aarma) ja Liisu Ots (lekt. Merike Aarma);

II koht Grete Laidi Aarsalu (dots. Raul Talmar);

III koht Henri Roht (dots. Raul Talmar); 

Parima IKUMUMU noore dirigendi preemia sai Liisu Ots.

Suvise noorte laulu- ja tantsupeo kunstiline juht Heli Jürgenson:

Ma olen väga tänulik, et Tallinna Ülikool mind sellele konkursile kutsus. Olen jõudumööda end  hoidnud  kursis dirigeerimisõppega Eestis. Kuivõrd olen olnud 25 aastat Otsakoolis selle aine õpetaja ja ka Eesti Kooriühingu mentorina teinud samateemalisi koolitusi väga palju üle kogu Eesti , siis tean, kuivõrd oluline on selle eriala järkumine ka tulevikus. Nähes koorijuhtimise eriala  tänast seisu meie muusikakoolides ja suurt töökoormust kasvõi laulupeo eelproovides võin kindlalt väita, et Eesti koolikoorid ja ka täiskasvanud vajavad noorte dirigentide põlvkonna pealekasvu. Nii nagu meil tuleb XII Noorte Laulupeo pulti juhatama 14 noori dirigenti, vajavad neid ka eesti  harrastuskoorid.

Selle  eriala viimaste aastate vähese populaarsuse tõttu on meie amet selges hääbumisohus. Vähemalt laulupeotraditsiooni kestmise ja laiaulatuslikkuse mõttes.

Tallinna Ülikooli korraldatud dirigeerimise konkursist osa võtnud noored näitasid selgelt oma eeldusi selleks tööks. Dirigeerimise algtehniline valmisolek võimaldaks jätkata õpinguid selle eriala oluliste komponentidega ja praktilises töös kogemuste omandades oleks võimalik  Eesti muusikamaastikul koore juhatada.

Noorte dirigeerimistehnika algtõed on oluline osa selle eriala baasoskustetst. Vaja oleks kindlasti ka praktikat, et saaks proovida oma sobivust selleks tööks, paljude inimeste õpetamisel ja juhendamisel.  

Muusikaharidus Eestis vajab palju noori andekaid muusikuid, kes  sooviks töötada kõikjal üle Eesti, nii noorte kui ka täiskasvanud lauljatega.   See on väga oluline osa meie kultuurist ja juba  meie laulupidude kestmise pärast tuleb meil täna teha selle nimel palju tööd, et meil oleks sellel erialal hulgaliselt andekaid õppijaid.