Esileht - Humanitaarteaduste instituut - Kuhu edasi?

Kuhu edasi?

__thumb_-2-Joonas Plaan.jpg

Joonas Plaan
Newfoundlandi ülikooli doktorant, antropoloogia BA (2012) 

"Antropoloogia on aidanud mul maailma näha täiesti uue pilguga ning viinud mind kohtadesse ja inimeste keskele, keda ei oleks osanud oma elu osana unistadagi. Pärast antropoloogiaõpinguid Tallinna ülikoolis suundusin end täiendama Inglismaale Kenti ülikooli, kus sain magistrikraadi keskkonnaantropoloogias uurimistööga Kihnu kaluritest. Pärast lühikest aastat õppejõuna TLÜ antropoloogia osakonnas alustasin doktoriõpinguid Kanadas Newfoundlandi ülikoolis. Praegu uurin ma kliimamuutusi ja nende mõju Newfoundlandi rannakaluri kogukondadele. Juba viiendat kuud elan väikses kalurikülas, kus lisaks intervjuude ja märkmete tegemisele elangi kaluri elu. Käin meestega kalal ja jahil, kuulan nende rõõme ja muresi ning ikka ja jälle jagan kohalikega nende söögilauda - olen osa kogukonnast. Kõiki neid kogemusi ei oleks, kui ma poleks Tallinna ülikoolis antropoloogiat õppinud."


__thumb_-2-Karmen Tornius.jpg

Karmen Tornius
Londoni ülikooli magistrant, antropoloogia BA (2015)

"Kuigi kaalusin interdistsiplinaarset Aafrika uuringute programmi Inglismaal, näis see siiski liiga kitsas suund. Antropoloogia loengud Tallinna ülikoolis aga aina toitsid minu huvi Aafrika mandri vastu, ka oli mul võimalus õpingutele võrdlemisi loovalt läheneda. Sujuvalt sain peaaegu kõik oma esseede ja ettekannete teemad Aafrikaga seostada. Isegi lõputööga läksin tagasi selle juurde, mis mind alati köitnud ja paelunud: tegin välitöö Tallinnas elavate aafriklaste seas."

Loe Karmeni vilistlaslugu blogist!


__thumb_-2-Agaate Antson.jpg

Agaate Antson 
Postimehe teemaveebi Reisile.ee toimetaja, antropoloogia BA (2014)

"Minu Lähis-Ida teekond algas antropoloogilise piirkondliku huviga, kuid tunnen, et hingelt ja meetoditelt jään ikka alati antropoloogiks. Bakalaureuseõpingute ajal leidsin tänu välitööle töö Aserbaidžaani saatkonnas ning ka Texase ülikoolis Lähis-ida uuringute magistrikaval õppides oli minu antropoloogia taust alati boonuseks, näiteks õppeassistendi töö leidmisel. Arvan, et antropoloogia annab oskuse end ühiskonnast distantseerida ning hoopis kuulata ja vaadelda. Pärast mõningaid vaatlusi suudab antropoloog igasse eluolukorda sulanduda, just nagu kameeleon."


__thumb_-2-Mari-Anna Lepasson.jpg

Mari-Anna Lepasson
Tallinna ülikooli antropoloogia magistrant, antropoloogia BA (2014)

"Õpin magistritasemel antropoloogiat Tallinna ülikoolis, kus teen audiovisuaalses suunas animeeritud dokfilmi. Minu jaoks on antropoloogia olnud üks päris elu lugude varasalv, mis ei piirdu kodukandi ega kodukontinendiga. Ega ka pelgalt teooriatega, vaid õpetab maailmaga kohtumist praktikas, muutes argised detailid pentsikumaks ja tähenduslikumaks."


__thumb_-2-Helelyn Tammsaar.jpg

Helelyn Tammsaar 
Riigikantselei kõrghariduse ja teaduse rahastamise ning korraldamise rakkerühma juhi abi, antropoloogia MA (2016)

"Antropoloogiaõpingud oli loomulik jätk minu huvile eri rahvaste, keelte ja kultuuride vastu. Seda mitmekihilist perspektiivi, mille antropoloogia andis minu edasistele ja kestvatele rännakutele maailma eri paikadesse, ei ole enam kunagi võimalik välja lülitada. Praegu olen enda jaoks avastanud sellise huvitava hõimu nagu avalik sektor ning olen abiks Riigikantselei juures toimiva kõrghariduse ja teaduse rakkerühma koordineerimisel. Ei saa salata, et antropoloogia raputab korralikult nägemust ka omaenda ühiskonnast, muudab su tundlikuks ebaõigluse ja ebavõrdsuse suhtes ning ärgitab sekkuma ja parandama. Oma tulevikku näen just rakenduslikus antropoloogias – kas tegelemas erinevate ühiskondlike projektidega või rakendamas antropoloogilist lähenemist erasektoris."


Millistel erialadel võib tööd leida?

Lõpetajad saavad jätkata akadeemilise karjääriga või leida tööd avalikus- ja erasektoris. Antropoloogiaõpingutel omandatud oskused, nagu kriitiline mõtlemine, detailide märkamine ja analüüsivõime, teevad meie lõpetanu hinnatud spetsialistiks paljudele tööandjatele. Antropoloogilised oskused ja teadmised leiavad rakendust nii teadusasutustes kui ka avalikus sektoris, rahvusvahelistes ettevõtetes ja organisatsioonides, uuringufirmades, arengukoostööprogrammides, ajakirjanduses, muinsuskaitses, turisminduses, kultuurikorralduses, muuseumides ja filmikunstis. Selleks et aga süvendada antropoloogilise välitöö tegemise oskusi, soovitame jätkata õpinguid magistritasemel.

Edasiõppimisvõimalused

Antropoloogia bakalaureusekraad valmistab üliõpilasi ette magistrantuuriks nii Tallinna ülikoolis kui ka mujal. Magistritasemel teevad tudengid esimese välitööl põhineva etnograafilise uurimuse, milleks saadakse bakalaureuseõpingute jooksul vajalikud alusteadmised. Samuti on magistritasemel võimalik valida audiovisuaalse antropoloogia suund

Paljud meie bakalaureusetudengid on jätkanud magistri- ja hiljem ka doktoriõpinguid tunnustatud välisülikoolides, nagu SOAS, Columbia ülikool, St Andrewsi ülikool, Edinburgh' ülikool, Austraalia rahvuslik ülikool, Amsterdami ülikool, The New School New Yorgis, Texase ülikool Austinis, Newfoundlandi ülikool jpt, ning võitnud õpinguteks mainekaid stipendiume (Foreign Fulbright Scholarship, Kristjan Jaagu nimeline stipendium ja välisülikoolide stipendiumid).