Esileht - Humanitaarteaduste instituut

Kohtumine Põhja-Aafrika prantsuskeelse kirjanduse mineviku ja olevikuga

Toimub: 21.04.2017, kell 10:30-19:00
Koht: Tallinna Ülikool, ruumis S-422 ja M-218

Reedel, 21. aprillil toimub Tallinna ülikoolis ürituste sari, mis pakub ülevaadet prantsuskeelse kirjanduse minevikust ja tänapäevast. Prantsuse ajakirjanik Bernard Magnier ja Maroko kirjanik Abdellah Baïda tutvustavad seminari ja avaliku (sünkroontõlkega) loengu vormis prantsuskeelset kirjandust. 

Ajakava

10.30–12.00 Bernard Magnier, Ecrire en français, venir d’ailleurs, avalik loeng prantsuse keeles, ruum S-422 (Narva mnt 29, Silva maja)

17.30–19.00 Bernard Magnier ja Abdellah Baïda, Le Panorama des littératures francophones d’Afrique (ülevaade Aafrika prantsuskeelsest kirjandusest). Konverents on prantsuse keeles sünkroontõlkega eesti keelde, ruum M-218 (Uus-Sadama 5, Mare maja)


Esinejad

__thumb_-2-bernard magnier.jpg

Bernard Magnier on Pariisis sündinud ajakirjanik, "Kirjad Aafrikast" kollektsiooni juhataja, kirjandusfestivali korraldaja ja prantsuse teatri Tarmac kirjanduslik nõustaja. Ta on erinevate kirjanduslike ürituste algataja nii Prantsusmaal kui ka välismaal. Loengus "Le Panorama des littératures francophones d’Afrique" annab ta ülevaate Aafrika kirjandusest prantsuse keeles aastast 1930. Alates sellest ajast on Aafrika prantsuskeelne kirjandus järk-järgult arenenud, on tekkinud uued teemad ja žanrid, aga ka uued asukohad väljaspool Aafrikat ja Prantsusmaad. Loeng aitab paremini mõista teemasid nagu koloniaalvõimude vastane mäss, lapssõdurid, väljaränne, perekond, linnad, kodumaale naasmine.

Koostanud: Laura Kunman, Anna Minchenkova


__thumb_-2-abdellah baida.jpg

Abdellah Baïda on sündinud 8. juunil 1967 Marokos, Tiznitis. Ta on kriitik, kirjanik, kirjandusteadlane ja professor Mohamed V ülikoolis Rabatis. Ta nomineeriti teose "Le dernier salto" ("Viimane salto") eest prestiižsele preemiale "Prix Grand Atlas 2014". Ta on välja andnud mitu teost, mis puudutavad prantsuskeelse kirjanduse eri aspekte. Ta korraldab regulaarselt frankofoonsete kirjanike kohtumisi ning räägib meedias kirjanduslikest uuendustest.

Abdellah Baïda teosed käsitlevad araabia kultuuriruumi probleeme. Olulisi religioosseid ja ühiskondlikke teemasid vaatleb ta läbi huumoriprisma. Tema uus teos "Nom d’un chien" ("Koeranimi") räägib Koerarahva ebaõnnest islamis. Peategelase nimi tähendab araabia keeles koera ning selle nime tõttu on teda ennast lapsepõlves kiusatud. Ta alustab võitlust, et leida võimalus oma lapsele teise nime andmiseks. 

Bernard Magnieri ja Abdellah Baïda loeng on kindlasti silmaringi laiendav ja aitab seda kultuuri paremini mõista. 

Koostanud: Gerdel-Gris Sibrik ja Ülle Jõesaar


Korraldajad

Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituut, Lääne-Euroopa uuringute akadeemiline suund.

Üritus toimub koostöös Prantsuskeelsete kultuuride keskuse ja Eesti Prantsuse keele Õpetajate Ühinguga.

Rohkem infot

Aleksandra Ljalikova 

aleksandra.ljalikova....at....tlu.ee