Esileht - Humanitaarteaduste instituut

Linnataristud peidavad endas vastuolusid

21.08.2017

10. – 11. augustil korraldas Tallinna Ülikool koostöös Saksamaal asuvate Leibnizi regionaalgeograafia instituudi ja RWTH Aacheni Ülikooliga post-sotsialistliku linnataristu teemalise artiklikogumiku autoritele Tallinnas.Tunnustatud teaduskirjastuses Routledge välja antav kogumik käsitleb erinevaid küsimusi linnataristust nii sotsialistlikus, post-sotsialistlikus regioonis kui ka sellest kaugemalgi.

Üksteist osalejat erinevatest Euroopa uurimisasutustest ja ka osaleja Indiast esitasid ja arutasid töös oleva raamatu peatükke, mis ulatuvad kortermajade küttesüsteemide sotsiaal-tehnilisest ebavõrdsusest Serbias kuni neoliberalismini Moskva parkide planeerimisel ning Sofia metroost post-sotsialismini India veeregulatsioonides.

Ürituse organiseerija, TLÜ humanitaarteaduste instituudi maastiku ja kultuuri keskuse teaduri Tauri Tuvikese sõnul nähtub üha enam, kui oluliselt kannab taristu – olgu see siis trammiliin või keskküttesüsteem – edasi eelmise ühiskondliku korra ootusi ja praktikaid nagu odav ja külluslik liikumisvõimalus või soojus. Need lähevad aga tihti vastuollu uue olukorraga, kus keskne on isiklik võime maksta. 

Töötuba kulmineerus avaliku seminariga Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Ürituse organiseerija ja raamatu üks toimetaja on Tauri Tuvikene, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi maastiku ja kultuuri keskuse teadur. Koordineerimisel abistas humanitaarteaduste instituudi kultuuride uuringute doktorant Merlin Rehema. Töötuba juhtisid lisaks raamatu kaastoimetajad Carola S. Neugebauer (RWTH Aachen, Saksmaa) ja Wladimir Sgibnev(Leibnizi regionaalgeograafia instituut, Leipzig, Saksamaa).

Tallinna töötuba toetas Saksamaa Liitvabariigi Välisministeeriumi vahenditest Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse (DAAD) kaudu Balti Saksa Kõrgkoolide Büroo. Lisaks toetas projekti ka Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) uuringufond.