Esileht - Loodus- ja terviseteaduste instituut

Toimus Eesti esimene Ajutaju nädal

20.03.2017

13.-19. märtsil toimus Eestis esmakordselt Ajutaju nädal, mille raames toimusid Tallinna Ülikoolis mitmed aju ja selle tervist käsitlevad ettekanded, huvilistel oli võimalus vaadata SuperNova kinos ajuhäiretest filme ja külastada näitust "Ajutaju". Ajutaju nädala eesmärk oli tähtsustada aju tervist ja tutvustada viimase aja saavutusi neuroteaduses.

Ürituse eestvedaja on Kanadast pärit Tallinna Ülikooli käitumis- ja neuroteaduste tippkeskuse ning loodus- ja terviseteaduste instituudi teadur Sophie Imbeault. „Ajutaju nädal tõi kokku teadlased Tallinna Ülikoolist, Tartu Ülikoolist ja Tallinna Tehnikaülikoolist. Ühiselt viidi läbi töötubasid kooliõpilastele ja arutleti vaimse tervise teemadel,“ tutvustas ta nädala jooksul toimunut. Ajuhuvilisi ootasid erinevad avalikud loengud, kus oli võimalus suhelda ekspertidega vaimsest tervisest.

Tallinna Ülikoolist pidasid loenguid kolm teadlast. Süsteemibioloogia lektor Kairi Tammoja tutvustas huvilistele Parkinsoni tõve tekkimise põhjuseid ja siin läbiviidavat uurimistööd, mille eesmärk on leida Eesti elanike hulgast uusi biomarkereid, mis avastaksid ja identifitseeriksid Parkinsoni tõbe. Laste neuropsühholoogia dotsendi Mari-Liis Kaldoja ettekande keskmes olid epilepsiaga laste sotsiaalne taju ja kognitiivsed võimed. Epilepsiaga lastel on nõrgemad kognitiivsed võimed, mis ilmnevad eriti tähelepanu ja täidesaatvate funktsioonide osas, keelelistes oskustes, peenmotoorikas ning verbaalses mälus. Erinevate harjutuste abil on võimalik epilepsiat põdevate laste võimeid arendada.

Kognitiivse neuropsühholoogia dotsent Kristiina Kompus selgitas ajuhuvilistele, mida võib neurokuvamine meile kõneleda häälte kuulmisest. Neurokuvamine võimaldab vaadelda elusa inimese aju. See aitab välja selgitada, kas kuulmishallutsinatsioonid on ettekujutlused või pigem kuulmisteede normaalse töö häired.

Samuti said külastajad osa näitusest “Ajutaju”, mis koosneb Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku patsientide teostest. Näitusel välja pandud tööd on valminud avatud stuudios kunstiterapeut Katrin Heinloo MSc (kunstiteraapiad) ja muusikaterapeut Kaia Lauriku MSc juhendamisel, kus patsient saab enda poolt valitud teemal ja soovitud vahendeid kasutades end vabalt väljendada. Kes ei ole veel jõudnud näitusega tutvuda, saab seda teha märtsi jooksul: tööd on üleval Tallinna Ülikooli Mare maja 3. korruse aatriumis ja Astra maja klaaskuubikutes.

Ajutaju nädalat ehk Brain Awareness Weeki tähistatakse üle maailma juba 1995. aastast, see sai alguse Ameerika Ühendriikidest. Tagasiside loodusteaduste instituudi Ajutaju nädalale on olnud igati positiivne. Osalejad ootavad järgmisel aastal ennekõike rohkem avalikke loenguid.