Esileht - Loodus- ja terviseteaduste instituut

USA teine leedi Karen Pence kohtus Eesti kunstiterapeutidega

31.07.2017

USA asepresidendi abikaasa Karen Pence osales täna Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteduste instituudi kunstiteraapiate õppesuuna juhi professor Eha Rüüteli juhitud Eesti kunstiterapeutide tööd tutvustaval ümarlaual ja vaatles Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliinikus teraapiaseansi läbiviimist.

Ühisel ümarlaual tutvustasid Eesti kunstiterapeutide tööd Tallinna Ülikooli kunstiteraapiate õppekava juht prof. Eha Rüütel, psühhiaatriakliiniku juhataja dr. Kaire Aadamsoo, psühhiaatriakliiniku kunstiterapeut Katrin Heinloo; Eesti Loovteraapiate Ühingu esinaine Katrin Tibar; Tallinna Ülikooli Psühholoogia ja käitumisteaduste suuna juht prof. Aleksander Pulver, Nõmme Tervisekliiniku, Adeli, Tallinna Laste Vaimse Tervise Keskuse kunstiterapeudid jt.

Pr. Karen Pence erilist tähelepanu on pälvinud kunstiteraapia roll vaimse tervise edendamisel. Ameerika Ühendriikide teine leedi on kunstiteraapiate eriala esile tõstnud nii Ameerikas kui ka mujal maailmas erinevate visiitide käigus ja on töötanud kunstniku ning õpetajana. „Tahan kunstiteraapia kohta rõhutada, et see pole kunst ja käsitöö, see pole terapeutiline kunst, mis annab lihtsalt hea tunde. Kunstiteraapia on kolmnurk, kus on klient, on kunst ja on terapeut. Pole kunstiteraapiat ilma terapeudita.“  Pr. Pence tunnustas kunstiterapeutide olulist tööd patsientide raviprotsessis nii visuaalsete kunstide, muusika kui ka  liikumiskunsti teraapiat rakendades. Pr. Pence soovib oma tegevusega tõsta esile kunstiteraapiat kui valdkonda ning tõsta inimeste teadlikkust selle meetodi kättesaadavusest.

“Visuaalkunsti-, muusika ning tantsu- ja liikumisterapeudiks saab õppida Tallinna Ülikooli kunstiteraapiate magistriõppes. Eriala on vaid kümneaastane, kuid kunstiteraapiad leiavad juba rakendust ravi-, rehabilitatsiooni-, hooldus- ja haridusasutustes. Erialal on lai praktikabaaside võrgustik ja koostöö mitmete välisülikoolidega,” tutvustas eriala ümarlauda juhtinud Eha Rüütel. “Täna toimunud kohtumisel Mrs. Pence’iga räägiti visuaalkunstiteraapia rakendamisest Eestis, muuhulgas psühhooside ja kroonilise valu ravis, traumakogemusega lastega ja suitsidaalse käitumisega noorte ja täiskasvanutega, erivajadusega laste ja noorte arengu ja õppetöös edasijõudmise toetamisel, koolikiusamise, üksinduse puhul,” lisas Rüütel.

“Kümne aasta jooksul on koolitanud ligi 70 terapeuti, kes on hinnatud spetsialistid haiglates, rehabilitatsioonikeskustes, erapraksises, haridusasutustest ja mujal,” rääkis Eesti Loovteraapiate Ühingu esinaine Katrin Tibar. “Kunstiteraapiast on kasu erinevate traumade, depressiooni, ärevuse, autismi ja käitumishäirete puhul, samuti kasutatakse kunstiteraapiat ajukahjustustest taastumiseks jms. Mõnel puhul ongi kunst patsiendi jaoks ainuke võimalik kommunikatsiooni viis. Kunstiterapeudid tegelevad Eestis peamiselt psühhoteraapilise raviga ja rehabilitatsiooniga. Meie teenuse professionaalsuse tagab ka Eestis välja antav loovterapeudi kutsestandard visuaalkunstiteraapia, muusikateraapia ning tantsu-ja liikumisteraapia suunal.”

Vaata Postimehe sündmuse fotogaleriid.

Vaata Defist sündmuse fotogaleriid.

Vaata Regionaalhaigla galeriid.

Lisainformatsioon: