Esileht - Loodus- ja terviseteaduste instituut

Kohtumisest USA teise leedi Karen Pence’iga

04.09.2017

Juuli viimasel päeval külastas USA asepresidendi abikaasa Karen Pence Tallinna Ülikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudi kunstiteraapiate õppesuuna juhi professor Eha Rüüteli juhitud Eesti kunstiterapeutide tööd tutvustaval ümarlaual. Kuidas esileedi sattus külla ja mida tema külaskäik on kunstiteraapiatele kaasa toonud? Külaskäigu tagamaid lahkab professor Eha Rüütel.


Loovteraapia on psühhoterapeutiline teraapia, milles kasutatakse suhtlus-, eneseväljendamis-, mõjutus- ja diagnostilise vahendina loomingulist tegevust. Kuigi loovteraapia spetsialiseerumised – kunstiteraapia, muusikateraapia, tantsu- ja liikumisteraapia, draamateraapia – töötavad erinevate kunstimeediate kaudu, on terapeutilise töö põhimõtted, eesmärgid ja sihtgrupid sarnased. Juulis toimunud kohtumine käsitles kunstiteraapiat ja selle arenguid Eestis. USA asepresidendi abikaasa Karen Pence on erialaselt ettevalmistuselt kunstiõpetaja ning on aktiivne kunstiteraapia propageerija ja eestkõneleja.

Huvi meie vastu tuli Teise Leedi büroost ning kohtumise ettevalmistused koostöös USA saatkonnaga kestsid poolteist kuud, mille jooksul mõtlesime, rääkisime ja proovisime läbi erinevaid kohtumise formaate. Oli äärmiselt huvitav ja ootamatute kurvidega protsess, mis päädis väga sisuka kunstiterapeudi tööd avava ja väärtustava ümarlauaga PERH psühhiaatriakliinikus. Sellele järgnes kohtumine kunstiteraapia patsientidega ning vestlused psühhiaatriakliiniku IX osakonnas. Karen Pence'i ettevalmistus kohtumiseks, professionaalne teadmine ja ladus vestluse juhtimine olid imetlusväärsed. Pean tunnistama, et ei osanud oodata, et vähem kui tunnine vestlusring võib olla nii sisukas, professionaalselt arendav ja sügavalt puudutav.

Hästi soe tunne on, kui sinu tegevusvaldkonda ja töö tulemusi märgatakse ja tunnustatakse, liiati, kui see tuleb nii kõrgelt ja kaugelt. Terapeudid on üldiselt vaikne rahvas, enese ja oma eriala reklaamimine ei kuulu eriala oluliste pädevuste hulka. Töö tulemusi mõõdetakse muutustega klientide terviseseisundis. Seetõttu oli kosutav kuulda ja hiljem ka meediast lugeda, et Tallinna Ülikooli tööd kunstiterapeutide ettevalmistamisel ja eesti kunstiterapeutide professionaalsust hindas külaline väga kõrgelt.

Millist tulemust siis juba näeme pärast suvist kohtumist? On märgata erialase motivatsiooni kasvu, muutusi olmetingimustes, koostööpakkumisi, ladusamat suhtlust nii eriala sees kui väljapoole. Mida ootame-taotleme? Loovteraapia teenuse rahastamist tervishoius. Praegu on loovteraapia teenuse kood ja rahastus rehabilitatsioonis, tervishoius leiavad asutused sisemisi ressursse loovterapeudi töö finantseerimiseks. Akadeemilises plaanis – uurimistöö elavnemist loovteraapias.

Eha Rüütel
Kunstiteraapiate professor ja õppekava juht