Esileht - Rakvere kolledž - Hõbeakadeemia - Esinejad 2015/2016 - 11.12.2015 Marju Kõivupuu

Marju Kõivupuu soovitab mugavustsoonist välja astuda

Tallinna Ülikooli vanemteadur Marju Kõivupuu tutvustas loengus „Eestlase eluring: kombed ja rituaalid muutuvas ajas“  eestlaste vanema aja kombeid sünnist surmani kõrvutades neid tänapäevaste kommetega.

Lisaks loengus räägitud tarkusele jagas Marju Kõivupuu meiega ka enda hea vormi saladusi. Pr Kõivupuu ei ole suur spordihuviline, kuid liikumist armastab. Ta jalutab meelsasti looduses ja linnas liikumisel eelistab autole jala käimist, seda hoolimata ilmast. Samuti meeldib talle ujuda. Lihaspingete maandamiseks soetas pr Kõivupuu endale suure treeningpalli, kuid ei saanud seda pikalt kasutada, sest tema muusikust poeg avastas samuti pallil istumise hea mõju.

Teadlikult Marju Kõivupuu mälu ei treeni, kuid on suur mälumängusõber. Ta on esimese naisena arvatud aasta tagasi „Mnemoturniiri“ võistkonda ning on Hannes Rummu meeskonna liige populaarses telemängus „Mis? Kus? Millal?“ . Marju Kõivupuu sõnul on ta lugenud, et kudumine mõjub mälule hästi ja sukavardad olla tema sõbrad juba lapsest saati.

Moodsa sõnapaari „elukestev õpe“ kohta ütleb Marju Kõivupuu järgmist: „Tegelikult õpime me iga päev midagi uut ja sedagi, et ei tohi jääda oma mugavustsooni pidama. Olen ju ise nüüd juba 55+ aastates ja aeg-ajalt tunnen, kuidas kusagil on ka sisemine tõrge nt IT-vallas, kui tuleb omandada uusi programme vms. Sellest sisemisest ebakindlusest, oh, mis nüüd mina, las noored, tuleb üle saada. Uudishimu ja küsimused "aga miks?", "aga kuidas?", "ma tahan ka proovida/õppida jne" peaksid kuuluma aktiivse eluhoiaku juurde aastatest hoolimata.“

Rõõmu tunneb pr Kõivupuu sellest, et lapsed ja noored kaasavad teda enda ettevõtmistesse, suhtlevad ja lubavad teda oma maailmadesse. „Võtan seda kui tunnustust ja kinnitust sellele, et elu on elamist väärt,“ ütleb ta.

Lõuna-Eestist pärit Marju Kõivupuu tutvus Lääne-Virumaaga algas 1973.aastast, kui ülevabariigilisi bioloogiaolümpiaade hakati korraldama Lahemaa Rahvuspargis. Peale Tallinna kolimist on ta sattunud Rakverre juba sagedamini.

Hõbeakadeemia liikmetele soovitab pr Kõivupuu mugavustsoonist välja astuda, õppida midagi uut, säilitada uudishimu ja aktiivne eluhoiak, mitte klammerduda oma terviseprobleemidesse. „Me kulume aastatega ja ikka tuleb ette, et  tervis teeb teinekord muret. Avatud meel, positiivne ellusuhtumine, oskus tunda rõõmu lihtsatest asjadest, oskus enese üle vahel sõbralikult muiata aitavad ka rasketest hetkedest üle,“ ütleb Marju Kõivupuu lõpetuseks.

__thumb_-2-marju_v(2).jpg

Vaata galeriid