Esileht - Rakvere kolledž - Hõbeakadeemia - Esinejad 2016/2017 - 02.12.2016 David Vseviov

02.12.2016 David Vseviov

Jõulukuu Hõbeakadeemia loeng toimus koostöös Rakvere kirikupäevadega ja esinejaks oli ajaloolane ja arvamusliider David Vseviov. Loengu teema oli „Julgeolek. Julge olek“.

01.detsembril tähistatakse sisejulgeoleku päeva. Julgeolek ja julge olek on märksõnad, mis on suunatud otse meile. Paljustki on tegemist kultuuri küsimusega. David Vseviov tõi mõtlemapaneva näite – väidetakse, et meie julgeolek on vähe turvatud, meil on vähe politseinike. Miks me nii tunneme ja väidame? Sest meil on palju masuurikaid. Kust see probleem tegelikult alguse saab? Suurendada ei ole vaja mitte politseinike arvu, vaid muudatusi on vaja teha sotsiaal- ja haridussüsteemis.

Ajalugu näitab, et hirm süsteemi ja karistuse ees on üks asi, mis hävitab meie julgeoleku /julge oleku. Hirm muudab meid manipuleeritavaks. Sageli arvatakse, et selline hirm on jäänud minevikku. Samas tõi hr Vseviov eksisteeriva hirmu näitena ajakirjanduses ilmuvad autori nimeta artiklid, mille juures on märge „Autor on toimetusele teada“. Miks ei ole autor nõus oma nime avaldama?

Teine oluline oht julgeolekule on võõrandumine. Inimesed leiavad, et neil on muud mured, neid ei huvita ja nad ei sekku. Kuid ühiskond vajab võimule oponenti. Kui nõukogude ajal olid arvamusliidrid üldtuntud ja nende sõnadel oli kaalu, siis praegused arvamusliidrid, sõnumi- ja tõekandjad on rahvale tundmatud.

Kõik, mis puudutab julgeolekut /julge olekut on kinni meie peas. Kerge on muuta struktuuri, aga keeruline on muuta inimeste mõtlemist. Inimesed on sageli kergesti manipuleeritavad ja valmis järgnema meid hukutavatele ideedele.

Rakvere kolledži eelkoolipedagoogika lektor Pille Murrik küsis David Vseviovilt, millele pöörata tähelepanu lapse kasvamisel, et temast sirguks mittemanipuleeritav täiskasvanu. „Raske vastata, „ütles Vseviov. On keeruline mõista, miks heast perekonnast pärit laste käekäik võib olla väga erinev. Kindlasti on suur roll juhusel, mis mõjutajad on meie elus erinevatel hetkedel ja suunavad meie kujunemist. Hoolimata kõigest, on määrav roll ikkagi kodul. „Ei ole ühte ravimit kõikide haiguste vastu,“ ütles Vseviov.  „Ei ole ühte vastust, mis ei tähenda aga, et midagi ei pea tegema.“

Vaata pildigaleriid