Esileht - Stipendiumid - Lotmani stipendium

Lotmani stipendium

Kutsume Teid toetama Lotmani stipendiumi välja andmist ning Lotmani konverentsi korraldamist!

"See on märgilise tähendusega," on väide, mida kasutame kõnes ja kirjas iga päev. Kui räägime märgilise tähendusega otsusest või käitumisest, üritusest või avastusest, kasutame Juri Lotmani loodud tekstianalüüsi mõistet "märk".

Vene kirjanduse tekstide uurimine käib tänaseni Lotmani teooria alusel. Itaalia kommunikatsiooniüliõpilased õpivad kõik Lotmani. Meie haritlaste raudvara  – Lauristin, Veidemann jt  – on Lotmanist "läbi imbunud". Lennart Meri on öelnud: "Kui mina sõidan mõnda välisriiki, siis avastan harilikult, et Eesti on tuntud maana, kus elab professor Lotman."

Meie ühest kuulsaimast teadlasest jäi maha arhiiv, mis asub Tallinna Ülikoolis. Elutoa suuruses ruumis on riiulid maast laeni täis kaustu ja kaste. Uurijad leiavad sealt üha uusi käsikirju, millel on hindamatu ajalooline väärtus ja mis annavad veel tänapäevalgi olulist lisa kultuuriteooria arengule.

Just praegu annab TLÜ kirjastus välja mitmes köites Lotmani kirjavahetust 1970ndatest aastatest. Monograafia "Непредсказуемые механизмы культуры", mille arhiivis töötavad teadurid leidsid, ootab inglise keelde tõlkimist. Kunagine stipendiaat ja praegune töötaja Mikhail Trunin avastas arhiivist Lotmani pika kirja Jaan Krossile. Kirjanik palus Lotmanilt nõu, valmistades ette üht loengut ajaloolise romaani teemal. Loeng ilmus Krossi kogumikus "Vahelugemised IV", aga Lotmani saadetud kirjas leidus rohkesti materjali, mida Kross ei kasutanudki. Kirjast oli Lotman jätnud endale koopia.

Tallinna Ülikoolis on traditsiooniks saanud iga-aastased rahvusvahelised  Lotmani konverentsid, kus esitletakse uurimistöö värskeid tulemusi.

Tallinna Ülikool annab välja stipendiumi, et kutsuda mainekaid välisteadlasi töötama Lotmani arhiivi materjalidega. Viie aasta jooksul on  Tallinnas teinud lühiajalist uurimistööd, pidanud seminare ja avalikke ettekandeid üheksa eskperti: Vladimir Kantor, Igor Pilshchikov, Boris Egorov, Ewelina Pilarczyk, Nikolai Poseljagin, Mikhail Trunin, Gabriel Superfin, Tomas Venclova ja Nikolai Kotrelev. 

Stipendiumi suurus on 1000 eurot kuus, konverentsi korralduskulu on 5000 eurot aastas.

Tallinna Ülikooli Arendusfond ootab annetusi Lotmani stipendiumi välja andmiseks ning iga-aastase Lotmani konverentsi korraldamiseks.

Ootame annetusi:

221027308797 (Swedbank)
SA Tallinna Ülikooli Arendusfond
IBAN: EE462200221027308797

Enam kui 35 eurot annetanud heategija võib TLÜ Kirjastusest saada kingituseks arhiivitöö tulemusel välja antud Juri Lotmani raamatu. Palun vaadake valikut siit ja andke oma eelistusest teada e-posti aadressile natalia.abrosimova....at....tlu.ee.

Täname, et aitate teha Lotmani arhiivi aarded kättesaadavaks teadlastele, üliõpilastele ja huvilistele üle kogu maailma!