Esileht - Karjääri- ja nõustamiskeskus

Edukas õppija

Alljärgnevalt toome välja Tallinna Ülikooli tudengite soovitused, kuidas oma õpinguid edukalt planeerida. Kui sul tekib küsimusi või soov enda õppimisoskusi arendada, siis pöördu julgesti meie nõustajate poole. Õppimise teemaga tegelevad kõik karjääri- ja nõustamiskeskuse nõustajad.

Eesmärk paika

__thumb_-2-edukas õppija300.jpg

Mõtle läbi, miks Sa kooli lähed ja millal tahad lõpetada. Eesmärkidest tuleb ka motivatsioon tegutsemiseks.
Väldi õppima asumist lihtsalt proovimise pärast või seepärast, et mõne eriala nimi tundub huvitav.

Tee endale selgeks

  • milliseid aineid sisaldab õppekava?
  • millal ja kuidas toimub õppetöö?
  • logistilised ja finantsilised võimalused
  • milliseid võimalusi pakub omandatud eriala pärast lõpetamist?

Planeeri

Kohe semestri alguses planeeri reaalne õppeainete arv ja ainepunktide maht. Hinda ja arvesta oma võimeid ning toimi vastavalt nendele. 
Võta kasutusele üks märkmik (kas kaasaskantav või virtuaalne) nii  kooliasjade jaoks kui ka muude tähtsate sündmuste jaoks. Sinna märgi kodutööde tähtajad ja eksamite ajad ning teiste kohustuste tähtajad (nt töötähtajad, kokkusaamised jm).

Väldi kodutööde ja eksamite edasilükkamist –  sellised asjad kipuvad kuhjuma. 
Sea paika oma prioriteedid ja erista oluline väheolulisest (millised kohustused on esmatähtsad ja millised teisejärgulised, mis vajavad rohkem aega ja keskendumist, mille tähtaeg on lähenemas ja millega on aega jne) ja pea kinni tähtaegadest.
Tee selgeks, milline on Sinu jaoks kõige efektiivsem õppimismeetod ning kõige produktiivsem õppimisaeg (hommik, päev, õhtu, öö).

Sotsiaalne võrgustik

Tekita ruttu sotsiaalne võrgustik, uued sõbrad ja tuttavad, kes aitaksid vajadusel kooliasjadega kursis hoida ja kelle kaudu oleks võimalik erinevat infot täpsustada. Omaette hoidmine aitab küll ehk loengutes rohkem keskenduda, kuid siis saab loota ainult iseendale ja ootamatute küsimuste tekkimisel ei pruugi olla ühtegi kontakti, kelle käest midagi üle küsida või kasvõi kedagi, kellega koos grupitöid teha.

Viitsi!

Loengutes osale niipalju kui võimalik. Väldi mitte kohale minemist „viitsimatuse“ tõttu, sest kunagi ei tea, millal ei saa minna mõne olulisema kohustuse või haiguse tõttu. Eriti oluline on see siis, kui aine lõpetamiseks on vajalik teatud % kohalkäimist.
Valikaineid vali selle järgi, mis huvitab ja mis liialt ülejõu ei käi – siis on lihtsam motiveerida end kohal käima ja vaeva nägema.

Hea uni

Ära unusta hea une olulisust! Ka siis, kui tähtajad peale pressivad, tea, et hea uni muudab tegutsemise efektiivsemaks ja kergemaks.

Töötavale tudengile:

Kokkusobivus

  • Mõtle, kas antud eriala sobib ka tööga kokku või on see midagi sellist, mis muidu huvitab.
  • Mõtle läbi, kas ja kuidas sobib kool ja erinevad ained Sinu töö ja töögraafikuga.

Hoolikas korraldus

Märgi oma töötegemised kooliasjadega samasse kohta, siis on kõik kohustused selgelt silme ees.

Võimalusel korralda tööasjad nii, et jõuaksid võimalikult palju ära teha enne kooli või õppepuhkusele minekut. Kui see ei ole võimalik, tuleks olla loengutes või kodus kättesaadav telefoni või e-maili teel.

Kui tead, et on tulemas eksamisessioon, siis püüa vältida selleks ajaks suurte tööprojektide seadmist. Vajadusel ja võimalusel suuna projektis osalemised selleks ajaks kolleegidele.

Kokkulepped

Kuna koolis käimine võib mõjutada tööl käimist, siis sõlmi varakult selged kokkulepped tööandja ja kolleegidega, mis puudutavad töölt puudumistasendamistja kättesaadavust.

Siinjuures aitab kindlasti kaasa see, kui eriala on tööga seotud, siis on võimalik tööandjale põhjendada, kui kasulik õppimine töö mõttes oleks. Kui tööandja näeb selles võimalust ka enda jaoks, võib ta olla paindlikum ja vastutulelikum kui siis, kui tööaja arvelt õpitakse midagi tema jaoks mitte olulist.
Ära kindlasti unusta kolleege, sest Sinu lühemad tööpäevad või õppepuhkuse päevad võivad otseselt või kaudselt puudutada nende tööd.

Puhkamine

Kuigi nii ülikool kui ka töö on tähtsad, leia aega puhkamiseks. Ületöötamine ja üleõppimine ei tee head Sinu tervisele ega ka tulemustele (nt kannatab kvaliteet). 
Ole oma sõpradega, tegele mõne hobiga, lihtsalt naudi iseennast jms, sest need aitavad lõdvestuda.


Käesolev materjal on koostatud grupitööna õppeaines PSO7022 Aja juhtimine (A.Baltin).

Materjali autorid: Angela Põldsamm, Karl-Martin Rammo, Piret Peeterson ja Mari-Liis Kirsipu


Lisamaterjalid:

Sügissemestriplaan 2016/2017