Esileht - Haapsalu kolledž - Kuhu edasi?

Kuhu edasi?

Silmapaistvad vilistlased

__thumb_-2-KristjanIndus.jpg

Kristjan Indus

Tisainer - tislerikalduvustega disainer , käsitöötehnoloogiad ja disain (2013)

Käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala on kunsti, inseneeria ja käsitöö kokteil. Millist osa rohkem rõhutada, seda saab tudeng ise valida. Siin juhatatakse võimalike tööriistadeni, kasutamine iga sepa oma kätes. Õppimine on aktiivne protsess, tuleb ise aktiivselt osaleda, oodates vaid õpetamist ja tehes ära minimaalselt nõutava, oleks lati alt läbi jooksmine. See aeg on siin nii üürike. Tuleb olla nõudlik nii enda kui tarkusi jagavate allikate vastu. Ka kaaslaste tuge ei saa alahinnata. Iga isiksus lisab oma maitsenüansi. Ja tuleb olla uudishimulik. Disain on maailma parandamine, pisikeste sammudega. Planeerimise protsess on disaini alus, ent sellesse ei tohi takerduda peljates asjade füüsilisse vormi valamist. Tuleb teha, tuleb ära teha. Teooria suunab, kogemused õpetavad. Eriti käsitööoskuste arendamisel. Koolis saab palju katsetada pelguseta, et äkki ei tule perfektne välja. Kindlasti ei tule. Täiuslikke asju polegi olemas. Seda tunnetan igapäevaselt eritellimusmööblit konstrueerides ja ehitades, otsides kompromisse ja optimaalseid lahendusi. Koolitöödes saab igasugust utoopiat proovida.


__thumb_-2-KatrinKabun.jpg

Katrin Kabun 
Eesti Kunstiakadeemia Disainiosakonna magistrant

Haapsalu kolledžisse õppima sattusin ilmselt eriala nimetuse pärast – pean väga lugu meie kultuuripärandist ja esivanemate käsitööoskusest, samas hindan kõrgelt tänapäevase tehnoloogia arengut ja võimalust neid kahte siduda kaasaegse disaini võtmes. Kui kooli peale tagasi mõtlen, siis esmalt meenuvad inimesed, säravad persoonid õppejõududena kui ka kaasüliõpilastena. Meenuvad ka õpetlikud ekskursioonid ettevõtetesse, kust saadud teadmisi on ka hiljem vaja läinud. Eraldi ühtegi õppeainet välja tuua ei tahaks, sest palju õpetlikku tuli ka n-ö ridade vahelt, millele õppima tulles ei osanud isegi mõelda. Minu jaoks olid need kolm väga õpetlikku ja innustavat aastat.


__thumb_-2-MargaritaErit1.jpg

Margarita Erit
Margarita Erit Käsitöö FIE, Käsitöötehnoloogiad ja disain (2013)

“Tulin Haapsallu disainieriala õppima oma loovuse arendamiseks. “Haapsalus on hästi mitmekülgne õppevõimalus – teooria ja praktika on käsikäes,”. “Oma idee saab füüsiliselt kohe teostada.”

Eriti lõputöö oli lauamäng “Memoriin” nägemispuudega lastele.


Millistel erialadel võib tööd leida?

Õppekava läbinul on võimalus suunduda tööle disainerina tööstuses, tehnoloogina käsitööettevõttes, plastmaterjalide modelleerijana, disainer-väikeettevõtjana, käsitöömeister-väikeettevõtjana.

Edasiõppimisvõimalused

Õpinguid on võimalik jätkata magistriõppes Eestis ja välismaa kõrgkoolides, näiteks Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Tehnikaülikooli tootearenduse ja disaini valdkondade magistriõppekavadel. Tallinna Ülikooli tööõpetuse õpetaja magistriõppe läbimisel on võimalus töötada tööõpetuse õpetaja, kutseõpetaja või käsitööringi juhendajana.