Esileht

Jüri Rent – Eesti meestelaulu südametunnistus ja aadete hoidja

01.05.2012

__thumb_-2-j-rent.jpg

Maikuu esimesel päeval tähistab 60. sünnipäeva Tallinna Ülikooli meeskoori looja ja dirigent Jüri Rent (fotol). Tähtsa päeva puhul tervitavad juubilari Tallinna Ülikooli meeskoor ja kolleegid Eesti Meestelaulu Seltsist ning Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiast.

Kalle Sepp, Tallinna Ülikooli meeskoori president: Eesti Meestelaulu Selts alustas aastal 1999 aktsiooni noorte meeskooride loomiseks. Jüri Rent oli üks aktsiooni eestvedajaid ning sellest ajast on ta juhtinud Tallinna Ülikooli meeskoori. Tollasest pisikesest Tallinna Noorte Meeskoorist on ajaga sirgunud arvestatav A-grupi meeskoor, mis astub kogenud akadeemilistele meeskooridele iga aastaga üha rohkem kandadele. Jüri Rendi käe all on laulnud väga palju noormehi, kes on saanud karmi kasvatuse, et neist sirguksid viisakad ja isamaalisust hindavad härrasmehed. Suur tänu Sulle, Jüri, palju õnne ja pikki aastaid meie ees!

Indrek Vijard, Tallinna Ülikooli meeskoori dirigent: Hea kolleeg Jüri Rent! Märkamatult on möödunud aeg Sinu viimasest juubelist ja jõudnud kätte uus väärikas tähis. Oled Tallinna Ülikooli meeskoori tüürinud kindlalt ja jaganud oma rikkalikke kogemusi juba üle kümne aasta. See on olnud erakordselt huvitav teekond ning ootused seoses meeskooriga on suured nii Tallinna Ülikoolil kui ka lauljatel. Jätkugu Sul endiselt vaimujõudu ja energiat meestelaulu edendamisel ning kannatust teravasse tippu edasipürgimisel. Jõudu ja tugevat tervist juubeliks!

Arvi Karotam, Eesti Meestelaulu Seltsi juhatuse esimees: Jüri on kuulunud Eesti Meestelaulu Seltsi juhatusse alates seltsi loomisest 1988. aastal kuni praeguseni. Ta on kõik need aastad olnud seltsi muusikatoimkonna liige ja olnud ka aastaid aktiivne esimees. Seda vastutusrikast ametit peab ta ka praegu. EMLS otsustas oma tegevuse algusaastail luua Tallinnas ja Tartus nn laulupeomeeskoori, kuhu kuuluksid aastaid aktiivselt meeskooris laulnud mehed. Jüri koos Kuno Arengu ja Ants Sootsiga olid need dirigendid, kes 1989. aasta sügisel loodud Tallinna meeskoori ette astusid. Kuigi seltsi idee oli, et koor luuakse vaid 1990. aasta laulupeoks, oli laulumeestel kindel otsus jätkata oma tegevust EMLS Tallinna Meeskoorina, mille peadirigent on Jüri senini.

Kümme aastat hiljem, 1999. aastal alustas selts noorte meeskooride loomist ja jälle oli Jüri see, kes koos Indrek Vijardiga käis läbi Tallinna koolid ning kokku kutsutud lauljatest loodi Tallinna Noorte Meeskoor. See koor liitus aastal 2000 loodud Tallinna Ülikooli meeskooriga. Jüri oli ka Eesti Mereakadeemia meeskoori looja ja mitmeid aastaid selle koori peadirigent. Ta on olnud paljude meestelaulupäevade, Tartu rahu ja emadepäeva kontsertide kavade koostaja ja kunstiline juht. Ta on võtnud enda kanda käesoleva aasta juunis Tartus toimuvate Põhja- ja Baltimaade meestelaulu päevade kunstilise juhi kohustused, nendest kujunevad seni maailmas korraldatud suurima osavõtjate arvuga meestelaulu päevad.

Jüril on meestelauluga seotud teemade puhul alati kindel, selge seisukoht, mis lähtub tema aatelisest ja isamaalisest hoiakust. Tal on heale dirigendile omane huumorimeel, töökus ja suur pühendumisvõime. Aktiivse tegevuse ja suure panuse eest meestelaulu arengusse valiti Jüri Rent 2008. aastal EMLS-i auliikmeks. Tugevat tervist, õnne ja jätkuvat energiat Sulle, hea sõber ning meestelaulu seltsi südametunnistus ja aadete hoidja!

Kuno Areng, Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia emeriitprofessor: Hea Jüri! Oleme üksteist tundnud juba sellest ajast, kui sina olid veel noor ning oma dirigenditeed alles alustamas. Oled senini väga musikaalne ning kindla nägemusega mees, kes on järjekindlalt oma tegevusi ellu viinud. Oled koormeistrina olnud aastaid seotud Estoniaga, sümboolse tähendusega oli ka sinu tegevus TTÜ peadirigendina. Muidugi ei saa märkimata jätta sinu tööd Tallinna Ülikooli meeskoori arendamisel – ühes Indrek Vijardiga lõite selle koori nullist ning olete selle praeguseks viinud A-grupi meeskooriks, kellel on ette näidata korralik repertuaar ja hea esitus. Ei pääse ma mööda ka sinu panusest Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias ning Eesti Meestelaulu Seltsis. Jüri, oled kahtlemata Eesti koorilauljate seas tuntud juhtfiguur, kellega mul on olnud au käia ühist teed. Jõudu juubeliks!

Tallinna Ülikooli meeskoor tähistab oma dirigendi juubelit kevadkontserdiga „Oh seda meie Jürigenti” ülikooli aulas 12. mail algusega kell 19. Lisaks ülikooli meeskoorile esinevad kontserdil Politsei- ja piirivalveameti orkester, Kaire Vilgats, Marvi Vallaste jt.

Tagasi