Esileht

Harry Liivrannale Kristjan Raua aastapreemia

19.05.2017

Reedel, 19. mail antakse neljale laureaadile pidulikul tseremoonial üle Kristjan Raua aastapreemiad, nende hulgas pälvis tunnustuse ka TLÜ Akadeemilise Raamatukogu teaduse- ja kommunikatsiooni peaspetsialist Harry Liivrand. Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis – tänavu jagatakse seda juba 44. korda.

Harry Liivrand pälvis auhinna kõrgetasemelise kuraatoritöö eest eesti kaasaegse kunsti tutvustamisel Saksamaal aastatel 2011–2016. Harry Liivrand õppis aastatel 1967–1979 kunstikallakuga Tallinna 46. keskkoolis ning astus seejärel Tartu Riiklikku Ülikooli, mille lõpetas 1984. aastal ajaloolasena, spetsialiseerudes kunstiajaloole. Aastatel 1984–1993 töötas Eesti Kunstimuuseumis vanemteadurina. Eesti iseseisvuse taastamise järel asus tööle ajakirjanduses, töötades ajalehes Hommikuleht. Aastatel 1991 ja 1994–2008 töötas ta Eesti Ekspressi kunsti- ja kultuuritoimetajana. Samaaegselt töötas ta ka kuraatorina Tallinna galeriides Deco (1994–1998) ja Viviann Napp (2002–2006). Aastatel 2008–2011 töötas Harry Liivrand Tallinna Kunstihoone juhatajana. Aastatel 2011–2016 Berliinis Eesti Vabariigi Suursaatkonnas kultuuriatašeena töötades tutvustas Harry Liivrand enam kui neljakümne näitusega siinsete kunstnike loomingut rahvusvahelisele publikule.

Aastapreemiaga tunnustati veel Mare Mikoffi kõrgetasemelise ja mahuka isikunäituse eest Tartu Kunstimuuseumis, Kadri Mälku isikunäituse «Testament» eest Niguliste muuseumis koos senist loomingut ning loometeed koondava raamatuga, Tiiu Pallo-Vaiku kõrgetasemeliste isikunäituste «Puudutus» Vabaduse galeriis ja «VaikElu» Vaal galeriis eest.

Preemia annavad ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Kristjan Raua preemia omistatakse eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale; erandina võidakse preemia määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest. Preemia laureaatide hulgast leiab muljetavaldava nimekirja eesti kunstnikke ja kunstiteadlasi, kelle tegevus ja looming on pälvinud kunstimaailma tunnustuse ning on Eesti kunsti oluliseks osaks sarnaselt Raua enda pärandile.

Loe pikemalt Kristjan Raua aastapreemiast ja laureaatidest SIIT.