Esileht

Näitus „Lihtne ja soe“ tutvustab maavillaste sokkide ja fototöötluse koosmõju

27.12.2017

2. jaanuaril 2018.a. kell 17:00 tutvustavad Tallinna Ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti lektor Tiia Artla ja digitehnoloogiate õpetaja Mati Mõttus Eesti Käsitöö Maja Rahvakunstigaleriis (Pikk 22,  Tallinn) maavillaste sokkide ja fototöötluste näituse ideed.

Eesmärgiks seati käelise tegevuse vahendusel juurte juurde pöördumine, et väärtustada kudumites ääretut lihtsusetaotlust, ehk teatavat robustsustki, pakkudes samas ka rohket nüansirikkust.

“Sokisadu“ on kui suguvõsa kokkutulek, kus kõikidel nägudel on midagi ühist, kuid väikeste erinevuste vahendusel lisanduvad uued põlvkonnad ja sugulusastmed. Kudumid rajanevad ühel algideel, millele iga sokipaar lisab oma nüansi.

Tehnoloogia on valitud ääretult lihtne, kasutusel on vaid kaks värvi, mis seonduvad talvega, mil sooje sokke vajatakse. Valge sümboliseerib lund, läikniit jääsära ja oranži erinevad varjundid talvist päikeseloojangut valgel maastikul. Lume kohevust väljendab nn vorpide kudumine parem-pahempidiste vahelduvate pindadena.

Väljapandud piltidel on talvemotiividel samasugused põhimõtted: lakooniline värvivalik ja lihtsustatud visuaalsed kujundid. Abstraktsusele kalduv tulemus jätab vaatajale piisavalt ruumi oma tõlgenduseks. Autor on huvitatud tagasisidest, mida erilist vaatajad ühelt või teiselt pildilt leidsid või kas keegi tundis ära koha, mida pildil kujutati.

Nii nagu piltide, mõnda ka puhul juhitakse tähelepanu asjaolule, et sama idee võib võtta sadakond erinevat ilmet ning iga potentsiaalne kuduja saab ise edasi mõelda ja veel variatsioone leida. Siia ka nõuanne: kudumise käigus piilu alati ka töö pahemale poolele, nii võid avastada uusi põnevaid väljundeid parema poole teostamiseks!

Idee põhjal valmis 141 erineva lahendusega sokipaari ja 12 fototöötlust. 2018. aastal antakse 100 sokipaari üle Eesti Kaitseväele, et pakkuda välismissioonidel osalejatele killukest kodusoojust.

Näitus on avatud 2.– 22.01.2018

Autorid Tiia Artla ja Mati Mõttus tänavad toetajat, Eesti Kultuurkapitali.