Esileht - Ühiskonnateaduste instituut - Õppekava- ja ained

Õppekava- ja ained

Õppekava sisu

Interdistsiplinaarsed sotsiaalteadused on loodud selleks, et üliõpilased saaksid põhiteadmised kõigist sotsiaalteadustest ning põhilised oskused viia läbi teadustööd ja osaleda tööturul. Programm kestab kuus semestrit ehk kolm aastat. Üliõpilased omandavad kõigepealt põhilised teadmised õppimisest ja teadustööst,  seejärel alustavad sisuliste teemadega. Õppekava aluseks on põhiteadmised psühholoogiast, õigusest, ühiskonnast ja majandusest. Neile lisanduvad järjest põhiteadmised rahvusvahelistest suhetest, juhtimisest, demograafiast, sotsioloogiast, antropoloogiast ja mitmetest teistest valdkondadest. Üliõpilased saavad kõikidest valdkondadest põhiteadmised, aga ka oskused neid valdkondi analüüsida ja uurida. Iga valdkonna tundma õppimise kõrvalt on üliõpilasel võimalik oma peamist huvi kujundada läbi valik- ja vabaainete. Viimaseid on võimalik võtta kogu ülikoolist, mis annab võimaluse kujundada endale just selline haridus nagu vaja.

  • Õppekaval on mitmed erinevad metodoloogia kursused, mis annavad tudengitele teadmised ja oskused, et kirjutada õpingute lõpus suur uurimistöö ning jätkata oma õpinguid magistritasemel. Kvalitatiivsete ja kvantitatiivsete meetodite kursusi õpetavad oma valdkonna spetsialistid, kes kasutavad neid meetodeid ka ise oma igapäevases uurimustöös. Kursuste jooksul kirjutavad üliõpilased erinevaid töid, mis võimaldavad neid omandatud meetodeid ka katsetada. Õppekava lõpus kirjutavad kõik üliõpilased suure uurimustöö, mida juhendab vastava valdkonna ekspert ning mis on sarnane bakalaureusetööle.
  • Hea bakalaureusetaseme haridus peab aga olema enam, kui vaid põhiteadmised ja uurimustöö. Õppekava raames läbivad kõik üliõpilased praktika oma valitud valdkonnas kas Eestis või välismaal. Praktika eesmärk on õpetada oma ülikoolist omandatud teadmisi kasutama reaalses tööelus ning võimaldada üliõpilastel valmistuda tööeluks just selles valdkonnas, mis on nende tulevik.
  • Kõik üliõpilased omandavad läbi kursuste ka meeskonnatöö oskusi ning tänu õppekava eripärale ka oskuse töötada rahvusvahelises ning interdistsiplinaarses meeskonnas. Õppekava sisaldab ka interdistsiplinaarset projekti, mille raames võib üliõpilane endale sobival ajal otsida just talle sobiliku projekti kõikide huvitavate projektide seast, mida ülikool igal semestril pakub.
  • Interdistsiplinaarsete sotsiaalteaduste õppetöö toimub valdavalt päevasel ajal (10-16) ja esmaspäevast reedeni. Loengud ja seminarid on mõeldud osalemiseks, kuid jätavad piisavalt vabadust tegeleda ka muude asjadega kooli kõrvalt. Õppekaval on nii kohalikke kui ka välismaiseid tudengeid, nii juba töötavaid õppureid kui ka neid, kes tegelevad vaid õppimisega. 

 

Tutvu õppekavaga (2017/18 õa)

Loe õppekava kuraatori Catlyn Kirna õppekava tutvustust TLÜ Meediaväravas.