• 1 Minuti Loeng - Kuidas on seotud keel, kultuur ja värvid? (Mari Uusküla)

24.04.2017 10:49

Värvid ümbritsevad meid kõikjal. Igal asjal on oma värv – merel, murul, taeval, lilledel ning kõik tehislikud objektid meie ümber on värvilised. Värve ei saa objektist lahutada ja vaadata ainult värvi ennast. See on asjaolu, mis muudab lastele värvisõnade omandamise raskeks, märgib Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi tõlkeõpetuse dotsent Mari Uusküla.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Mis on armastus? (Tõnu Viik)

17.04.2017 10:45

Vaatamata müüdile, et pühendumuslik armastus kasvab esialgsest kirest välja iseeneseslikult, nõuab mina-keskse armastuse ületamine püsivust ja teadmisi, leiab Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi direktor Tõnu Viik.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kuidas ennetada infoväsimust? (Virkus, Lass, Männisalu)

10.04.2017 10:41

Inimkond loonud nüüdseks maailma, kus on 300 eksabaiti inimtekkelist informatsiooni. See on 300 000 000 000 000 000 000 baiti. Nii pole ime, et paljusid kimbutab juba infoväsimuse sündroom.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kuidas isesõitev auto ümbrust tajub? (Tõnu Laas)

03.04.2017 14:13

Autonoomseks autoks nimetatakse sõidukit, mis täidab tavapärase sõiduki funktsionaalsusi, jälgides ümbritsevat keskkonda ning navigeerides ilma juhi abita. Isesõitev ehk robotjuhitav sõiduk reageerib mistahes olukorras inimesest kiiremini ja suudab olla täpsem ning tähelepanelikum, märgib Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi rakendusfüüsika professor Tõnu Laas.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Mis muudab koolilapsed õnnetuks? (Grete Arro)

27.03.2017 10:41

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Mis mõjutab kuriteo pealtnägija mälu? (Kristjan Kask)

23.03.2017 10:39

Mõnikord võib juhtuda, et oleme pealtnägijaks kuriteole. See tähendab, et meil tuleb anda juhtunu kohta ütlusi ning vajadusel tuvastada nähtud isik. See ei pruugi aga olla nii sirgjooneline, kui esmapilgul paistab, nendib Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi üldpsühholoogia dotsent Kristjan Kask.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kuidas arvutada peast nagu mustkunstnik? (Maria Zeltser)

13.03.2017 14:09

Ilmselt enamik koolilapsi arvavad, et matemaatika on igav, keeruline ja kui on vaja teha arvutusi vihikus või jumal hoidku, tahvlil, on see tüütu, võtab palju aega ja viib tihti valele vastusele. Osutub, et pole vaja näha nii palju vaeva, kinnitab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi matemaatika dotsent Maria Zeltser.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Milleks meile füüsika? (Sander Paekivi)

06.03.2017 10:44

Matemaatika ja füüsika – sageli lausutakse neid sõnu kohatu ning hirmunud aupaklikkusega. Justkui oleks tegu millegi ebamaise ja üliraskega. See "hirm" on aga kohutav õnnetus, mille väärilised viimased sugugi pole, kinnitab Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

Laen uudiseid...