• 1 Minuti Loeng - Kuidas arvutada peast nagu mustkunstnik? (Maria Zeltser)

13.03.2017 14:09

Ilmselt enamik koolilapsi arvavad, et matemaatika on igav, keeruline ja kui on vaja teha arvutusi vihikus või jumal hoidku, tahvlil, on see tüütu, võtab palju aega ja viib tihti valele vastusele. Osutub, et pole vaja näha nii palju vaeva, kinnitab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi matemaatika dotsent Maria Zeltser.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Milleks meile füüsika? (Sander Paekivi)

06.03.2017 10:44

Matemaatika ja füüsika – sageli lausutakse neid sõnu kohatu ning hirmunud aupaklikkusega. Justkui oleks tegu millegi ebamaise ja üliraskega. See "hirm" on aga kohutav õnnetus, mille väärilised viimased sugugi pole, kinnitab Tallinna ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kuidas tekivad hallutsinatsioonid? (Kristiina Kompus)

27.02.2017 11:52

Olgu tajujaks arvuti või inimene – üks võimalik selgitus meelepetete tekkeks võib olla üllatuslikult sarnane, leiab Bergeni ülikooli bioloogilise psühholoogia dotsent ja Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi kognitiivse neuropsühholoogia dotsent Kristiina Kompus.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kui vana on Eesti? (Marek Tamm)

24.02.2017 11:50

See esmapilgul lihtne küsimus tekitab tihti suurt kimbatust. Tudengite peal testituna annab see enamasti vastuoksliku tulemuse: Eesti on küll põline maa, kus me oleme elanud aastatuhandeid, kuid siiski riigina väga noor, märgib Tallinna ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kuidas turism rahu tagab? (Mart Reimann)

13.02.2017 10:53

Turism on üks parimaid purustatud majanduse taastajaid, sest seda on võimalik ergutada ilma igasuguste investeeringuteta st näidata turistele seda, mis sõda on teinud, leiab loodus- ja terviseteaduste instituudi rekreatsioonikorralduse dotsent Mart Reimann.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Mis on lõpmatus? (Mart Abel)

06.02.2017 11:28

Lõpmatus on abstraktne mõiste, mis filosoofias kirjeldab midagi, mis "ei oma piire", on "saavutamatu" või on "ammendamatu". Matemaatiku seisukohalt ei ole lõpmatus arv, vaid pigem lisasümbol, väljendamaks kogust, mis on suurem kui mistahes arv suudaks kirjeldada," selgitab Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi matemaatika professor Mart Abel.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Miks on võrkpall intelligentide mäng? (Raini Stamm)

30.01.2017 11:58

William Morgani 1895. aastal leiutatud võrkpallimäng nõuab sportlaselt head tehnikaoskust, kiiret reageerimist, kehalist võimekust, eelkõige kiirust ja plahvatuslikku jõudu, koordinatsiooni ja võrkpalluritele sobivat kehaehitust, leiab Tallinna ülikool loodus- ja terviseteaduste instituudi võrkpalli dotsent Raini Stamm.

Loe edasi
  • 1 Minuti Loeng - Kas lapse kooli peaks valima perekond? (Triin Lauri)

23.01.2017 14:19

Kas lapse kooli peaks valima perekond või tuleks määrata koolikoht keskselt? Uuringud on näidanud, et see, kuidas algkoolikohti jagatakse, mõjutab oluliselt laste haridustulemusi – laiemalt vaadates on see lausa haridusliku õigluse võtmeline küsimus, leiab Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi avaliku poliitika lektor Triin Lauri.

Laen uudiseid...