Esileht - ÜLIKOOL - Pressikeskus - 1 Minuti Loengud

 • Teadlane teab: Kust tuleb koolirõõm? (Merlin Linde)

  19.03.2018 12:28

  Eesti kooliõpilased on oma teadmiste poolest maailma tipus, teisalt paistame aga välja kesise koolirõõmu poolest. Õpilased on küll targad, aga nende silm ei sära, räägib Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi analüütik ja õpetajahariduse arendaja Merlin Linde.

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Kas eesti kirjandus on väike või suur? (Piret Viires)

  12.03.2018 10:49

  Oleme harjunud, et räägime Eestist kui väikeriigist, eesti keelest kui väikesest keelest, mida räägib emakeelena ainult 1 miljon inimest, eesti kirjandusest kui väikesest kirjandusest. Aga kas see on ikka nii? Huvilise küsimusele vastab eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires.

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Mis on küberturvalisus? (Raul Rikk)

  05.03.2018 13:50

  Küberturvalisus tähendab, et digitaalsed andmed ja nende andmete töötlemine on igakülgselt kaitstud. Kaitstud on andmete loomine, edastamine, salvestamine, esitamine ning kõik muud andmekäitlusprotsessid. Teiste sõnadega, küberturvalisus on seisund, kus kõikvõimalikud ohud, mis võiksid mõjutada digitaalseid andmeid ning arvutite, nutiseadmete, mälupulkade ja samuti e-teenuste kasutamist, ei realiseeru, teab Tallinna Ülikooli doktorant Raul Rikk.

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Kas merekalade söömine on eestlastele omane? (Lembi Lõugas)

  26.02.2018 11:14

  Eestlased on end ikka mererahvaks pidanud ja rääkinud, kuidas meri on meid aegade jooksul ära toitnud. Merekalad räim ja kilu ei puudu meie rahvuslike tähtpäevade pidulaualt pea kunagi. Räime söömist propageeritakse meil samuti lausa igal püügihooajal, räägib Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu juhataja, arheozooloog Lembi Lõugas

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Kas hiina keel on keeruline? (Jekaterina Koort)

  19.02.2018 10:46

  Kui soovitakse anda iseloomustus millelegi, mis tundub mõeldamatult keeruline või arusaamatu, öeldakse tihti: “Raske nagu hiina keel”. Kas hiina keel on tõesti nii raske? "Jah ja ei," vastab Tallinna Ülikooli Konfutsiuse instituudi direktor Jekaterina Koort.

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Kas muld elab? (Madis Metsis)

  12.02.2018 09:52

  Vaadates tagasi ökoloogia lähiminevikku võib ääretult imestada, et veel eelmise sajandi viimase kümnendi lõpus mulla rolli ökosüsteemis alahinnati. Kõike, mis oli maapinnast allpool, liigitati abiootiliseks ehk mitteelusaks osaks loodusest. Arvati, et parema juhul on mikroorganismide liikide koguhulk taimedega samal tasemel. Tänaseks on meie maailmavaade muutunud, teab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudi bioloogia professor Madis Metsis.

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Kuivõrd sõltub ilmast eesti kirjandus? (Elle-Mari Talivee)

  05.02.2018 10:01

  Arvatavasti tajub lugeja üsna sageli, et ilmal või aastaajal on raamatuis oluline roll umbes samamoodi, nagu mingit sorti ruumitüüp võib kuidagiviisi defineerida seda, mis raamatukangelastega edaspidi juhtuma hakkab, räägib Tallinna Ülikooli doktor, Inderi ja Tuglase Kirjanduskeskuse vanemteadur Elle-Mari Talivee

  Loe edasi
 • Teadlane teab: Kuidas kasvatada loodusesõpra? (Liisa Puusepp)

  29.01.2018 12:08

  Jahu, piim ja munad ei moodusta kapis eraldi seistes pannkoogitainast. Nii on ka õppimisega ja sh loodusteaduste õppimisega – eraldiseisvad teadmised faktidest meid ei aita – vaja on teada ka nende vahelisi seoseid. Ja just need omavahel seostatud teabekillud moodustavad loo nagu sõnad lauses.

  Loe edasi

Laen uudiseid...