AVAVEERG


Tallinna Pedagoogikaülikooli infoteaduste osakonna elektroonilise ajakirja "Infofoorum" teine number on valminud ning infospetsialistidele ja infohuvilistele kättesaadav .

Kui avanumbris oli rõhuasetus TPÜ infoteaduste osakonnale, siis käesolev number haarab nii laiemat autorite ringi kui ka temaatikat. Esindatud on Ühendatud Kuningriigi, Ameerika Ühendriikide, Norra ja Eesti autorite kirjutised infokeskkonnast, haridusest, infoühiskonnas toimetulekust, raamatukogude ning infotöötaja rollist.

Jätkates esinumbri struktuuri jõuavad ka seekord kaastööd teieni  erinevate rubriikide all: "Raamatukogundus", "Infoühiskond" ja "Raamatuteadus".

Nüüdisraamatukogundust tutvustavad ja analüüsivad Ameerika Ühendriikide Browni Ülikooli Raamatukogu tehnoloogiadirektor Frederick C. Lynden ja  Eesti Keele Instituudi teadur Sirje Nilbe. F. Lynden tutvustab oma artiklis raamatukogude ressursside jagamise kogemusi maailmas, mis teevad võimalikuks ülemineku paberkandjatelt elektroonilistele infokandjatele. S. Nilbe alustab raamatukogu elektronkataloogi võimalusi ja vajadusi tutvustava artiklisarjaga, mille esimeses osas tutvustatakse elektronkataloogi arengulugu ja olemust.

Infoühiskonda  on  seekord käsitletud psühholoogi, andragoogi ja tudengi vaatenurkadest. TPÜ psühholoogiaprofessor Voldemar Kolga mõtiskleb infoühiskonnas toimetuleku eelduste ja takistuste üle, TPÜ andragoogika õppetooli dotsent Larissa Jõgi vaatleb oma kirjutises muutunud õpikeskkonda ja selle mõju õppijale ning õpetajale. Infoteaduse eriala viienda õppeaasta üliõpilane Aivar Tõnso arutleb oma essees Eesti võimalustest infoühiskonda jõudmiseks.

TPÜ raamatuteaduse õppetooli professor Mare Lott ja dotsent Aile Möldre alustavad artikliseeriat 20.sajandil Eesti kirjastussüsteemis ja raamatutoodangus toimunud muutustest. Käesolevas numbris on käsitletud kirjastuste süsteemi ja raamatutoodangut Eestis aastatel 1918-40.

Ajakirja toimetusel on  eriti hea meel, et "Infofoorumile" andis intervjuu Sheffieldi Ülikooli Infoteaduste osakonna juhataja, infomaailmas tunnustatud professor Tom Wilson, kes iseloomustab muutuvat infokeskkonda, elektrooniliste väljaannete kohta kaasajal ja tulevikus, kaasaegset õpikeskkonda, õpetaja ja infotöötaja rolli uues keskonnas ning Sheffieldi Ülikooli infoteaduste osakonna uurimissuundi.

Rubriik "Faktid, sündmused, kommentaarid" sisaldab teavet toimunud ja tulevatest sündmustest raamatukogu- ja infomaailmas. 1996. aasta oktoobris Tallinnas toimunud V  Balti Raamatukoguhoidjate Kongressi iseloomustab üks väliskülalistest -  Vestfoldi raamatukogu direktor, Norra Raamatukoguühingu rahvusvaheliste suhete komitee esimees Ivar Haug.

 Ootame "Infofoorumile" kommentaare, ettepanekuid ja arvamusi aadressil:

Elektrooniline ajakiri "Infofoorum"
Infoteaduste osakond
Tallinna Pedagoogikaülikool
Narva maantee 25
EE0001 Tallinn
E-mail: i-foorum@tpu.ee

English

Tagasi koduleheküljele



Koostatud 17.veebruaril 1997
sirvir@tpu.ee