RAAMATUKOGU- JA INFOTÖÖTAJATE KAUGKOOLITUSPROJEKT "INFOTEHNOLOOGIA RAKENDAMINE RAAMATUKOGU TÖÖS"

Sirje Virkus


Tallinna Pedagoogikaülikooli infoteaduste osakonnas 1995.aastal avatud infotöö õppekeskus on alustanud raamatukogu- ja infotöötajate täiend- ja ümberõppe korraldamist kaugkoolitusmeetodil. Kaugkoolitus on kaasaegne koolitusvorm ja meetod, mis kaasab koolitusprotsessi info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ning võimaldab hariduse andmist ka neile raamatukogu- ja infotöötajatele, kes perekondlikel, töistel, geograafilistel, tervislikel jm. põhjustel ei saa osaleda lähiõppes.1996.aasta mais käivitus infotöö õppekeskuses pilootprojekt kooliraamatukoguhoidjatele (projekti juht Sirje Virkus, projektis osalevad infoteaduste osakonna õppejõud Aira Lepik ja Elviine Uverskaja).

1996. aasta augustis kavandati TPÜ infoteaduste osakonna infotöö õppekeskuses raamatukogu- ja infotöötajate kaugkoolitusprojekt "Infotehnoloogia rakendamine raamatukogu töös", et alustada infotöötajate infotehnoloogiaalase koolitusvajaduse rahuldamist kaugkoolitusmeetodil. Koolitusprojekti käivitamiseks taotleti rahalist toetust Avatud Eesti Fondilt.

Projekti eesmärgiks on raamatukogu- ja infotöötajate infotehnoloogiaalase täiend- ja ümberõppe käivitamine kaugkoolitusmeetodil, et tagada Eesti raamatukogude riikliku infosüsteemi arenguprogrammi edukas realiseerumine.

Vastavalt Eesti raamatukogude riikliku infosüsteemi arenguprogrammile "Eesti raamatukogude infosüsteem" on aastail 1996 kuni 2005 ette nähtud Eesti raamatukogude põhitehnoloogia üleviimine infotehnoloogiavahenditele. Projekti rakendamise tulemusena tekib 591s Eesti eri tüüpi raamatukogus 1500 infotehnoloogiavahenditega varustatud töökohta. Eelpoolöeldu suurendab nõudlust töötajate pidev-, täiend- ja ümberõppe järele kaasaegse infotehnoloogia võimaluste tundmiseks ja pädevaks kasutamiseks. Infotehnoloogiaalase koolituse kõrge taseme tagamiseks on vajalik erinevate õppekeskuste tihe koostöö ning erinevate koolitusvormide rakendamine.

1996.aasta veebruaris Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu liikmete hulgas läbiviidud küsitlus koolitusvajadusest näitas, et raamatukogutöötajad pidasid esmajärjekorras vajalikuks täiendõpet infotehnoloogia valdkonnas (arvutiõppe algkursus, andmebaaside koostamine ja kasutamine, arvutivõrkudealane koolitus, integreeritud raamatukogusüsteemid jne.).

Kaugkoolitusprojekt on kavandatud mitmeetapilisena ja hõlmab aastaid 1996 kuni 2000.

Koolituse sisu jaotatakse mooduliteks (arvuti algõpetus, integreeritud raamatukogusüsteemid, Interneti algõpetus, infootsing Internetis, infootsing kommertsandmebaasides (DIALOG, DataStar jt.), andmebaaside genereerimine, elektronkirjastamine, informatsiooni analüüsi erinevad meetodid, teabetöö korraldus, virtuaalraamatukogu teenused, uued meediatooted ja vahendid (hüpertekst, multimeedia ja hüpermeedia), Eesti inforessursside teavitamine võrgukeskkonnas, tarbija koolitus ja nõustamine jne.).

Projekti realiseerumine võimaldab:

Projekti realiseerimiseks saadi rahalist toetust Avatud Eesti Fondilt 250 000 krooni, mis võimaldas luua tehnoloogilise baasi kaugkoolituse tarbeks.

29.jaanuaril 1997.aastal toimus infotehnoloogia õppeklassi pidulik avamine. Infoteaduste osakonna juhataja Elviine Uverskaja esines avakõnega, raamatukogu- ja infotöötajate kaugkoolitusprojekti "Infotehnoloogia rakendamine raamatukogu töös" tutvustas projekti juht Sirje Virkus, projekti rollist täienduskoolituskeskuse töös kõneles keskuse juhataja professor Evi Rannap. Avamistseremooniast võtsid osa ja esinesid sõnavõttudega Avatud Eesti Fondi tegevdirektor Mall Hellam,  kes  rõhutas, et antud projekt sai Avatud Eesti Fondi sajaprotsendilise toetuse, kuna ta vastas kõigile esitatud nõuetele. TPÜ rektor professor Mait Arvisto tõdes rõõmuga, et infoteaduste osakond on ülikoolis jätkuvalt innovaatoriks: novembris toimus ajakirja INFOFOORUM presentatsioon, nüüd kaugkoolituse käivitamine ja kaasaegse multimeediaklassi avamine. Sõnavõtuga esinesid Viljandi Kultuurikolledzi rektor Enn Siimer ja TPÜ sotsiaalteaduskonna dekaan professor Mati Heidmets. Õppeklassi avamisest võtsid osa TPÜ rektoraadi esindajad, TPÜ õppejõud ja üliõpilased, raamatukogu- ja infomaailma esindajad ja kõik need, kes andsid panuse õppeklassi sisustamiseks ja kordaseadmiseks.

Siinjuures veelkord minu tänusõnad Avatud Eesti Fondile, kes toetas infotehnoloogia muretsemisel, TPÜ rektor Mait Arvistole ja haldusprorektor Tõnu Idnurmele toetava suhtumise eest õppeklassi kordaseadmisel, sotsiaalteaduskonna dekaanile professor Mati Heidmetsale, kes igati toetas ja kiirendas õppeklassi kordaseadmist, Vello Randlale Tallinna Tehnikaülikooli Täiendõppekeskusest abi eest infotehnoloogia valikul, TPÜ arvutuskeskuse spetsialistidele võrguühenduse tagamisel, Informaatika õppetooli õppemeistrile Meelis Karbile tarkvara seadistamise eest ja infoteaduste osakonna üliõpilasele Erik Vallikivile riistvara paigaldamise eest, tublidele remondipoistele ning infoteaduste osakonna asjaajaja Taimi Niinele, kelle valvas silm jälgis, et klassi kordaseadmine toimuks ettenähtud graafiku kohaselt. Tahaksin samuti tänada Rahvusraamatukogu tehnoloogiadirektorit Mihkel Reialit ja Turu Ülikooli Täienduskoolituskeskuse kaugkoolituse osakonna juhatajat Jorma Rinta-Kantot, kes andsid soovituse projekti taotlusele Avatud Eesti Fondile.

English

Tagasi koduleheküljele


Koostatud 17.veebruaril 1997
sirvir@ tpu.ee