Õpijuhis

Käesoleva õpiobjekti kasutamisel on soovitav teha seda lõikude kaupa, seda ka juhul, kui tundub, et mõni osa sellest on juba selge. Kordamine pole kunagi liiast! Alustuseks tuleks tähelepanelikult läbi lugeda sissejuhatav lõik.Kui seal tundub kõik arusaadav olema, võtta käsile esimene probleem ja teha endale selgeks (või meelde tuletada) bluusi põhiskeemid. Nagu teoorialõigus öeldud, on nende kasutamise põhiargumendiks lihtsus ja universaalsus. Kui skeemid selged, on aeg vaadata, kuidas neid bassikäikude tegemisel kasutada saaks. Alustuseks oleks loogiline endale selgeks teha, millised noodid meil kasutada on st antud helistiku akordihelid, abi- ja läbiminevad helid. Nagu eesopool mainitud, on soovitav selleks kasutada bluusi harmooniaskeemi, kui kõige lihtsamat ja samas universaalset. Selleks on soovitav analüüsida ja ka läbi mängida toodud näited, peale seda võib kuulata, kuidas need variandid tegelikkuses kõlavad (audionäide - bluusi harmoonia). Nüüd oleks aeg kõike seda ka ise proovida teha. Selleks on soovitav kasutada noodipaberit, pehmet pliiatsit (et oleks võimalus korduvaid parandusin teha) ja kummi. Kui valdate hästi arvutit, saab seda kõike ju ka arvutis teha ja koguni kohe kuulata, kuidas välja tuli. Ärge kartke, et peale ~kolmandat varianti on võimalused ammendatud! Neid on veel kümneid ja kümneid!
Kui eelteadmised on omandatud, soovitan hoolega läbi teha kõik ülesanded, alati kontrollides, kas loodud variant praktikas hästi ja korrektselt kõlab. Kui bluusi bassikäigud juba tunduvad õnnestuma, katsetage ka noodikogus toodud "Whisperingiga". Ka seda teemat saab mängida nii two feel kui ka four feel tunnetusega (audionäide - Whispering).

Sama skeemi järgi on soovitav õppida ka valsi ja aeglase valsi bassikäikude moodustamist. Selleks võib kasutada noodikogus toodud lugude "Moon River" ja "Tulbid Amsterdamist" noote. Neid saab ka kuulata lisatud audionäidetena nii akustilisel klaveril kui digiklaveril mängituina (Valss nii akustiliselt kui digilkaveril ja aeglane valss akustilisel ja digiklaveril). Ärge unustage eelnevalt veelkord meenutada abi- ja läbiminevate nootide skeemi!

Ülesannete sooritamiseks on soovitav kasutada muusikaosakonnal (klassis 311) olemasolevat Sibelius noodikirja programmi ja nii akustilist kui digiklaverit. Akustilise klaveri asemel saab kasutada ka hea akustilise klaveri tämbriga digiklaverit (näit Kurtzweil, Yamaha) milline on olemas ka Laia tn majas klassis 113.

JÕUDU TÖÖLE!