Abiks

Süntaksiga töötamisel võib tekkida mitmeid küsimusi, näiteks kuidas ühte või teist andmeteisendust või analüüsi teostada, millised võimalused on saadaval või mida olete teinud (eriti juhul kui kasutate süntaksit andmete ettevalmistamseks/teisendamiseks, aga mitte näiteks analüüsi läbiviimiseks). Selleks puhuks on olemas mitmeid abivahendeid, millest siin leiab lähemat käsitlust kaks - süntaksi giid ning .jnl-fail.

 

help

iDevice ikoon Command Syntax Reference
Menüüribas, Help rippmenüüs asub käsk Command Syntax Reference, mille aktiveerimisel avaneb .pdf-file 'Command Syntax Reference'. Selles on kirjas juhised süntaksi kasutamiseks ning ennekõike kõikide käskude ja alakäskude selgitused.
See fail on prganiseeritud alfabeetiliselt käskude järgi. Seega, kui teate käsku ja soovite lihtsalt rohkem selle võimaluste kohta teada saada, siis saate selle vasakust menüüst mugavalt nimetuse järgi üles leida. Kui aga otsite sobivat käsku mingiks andmeoperatsiooniks, siis võite kasutada Search funktsiooni (otsingut).
syntax guide

iDevice ikoon .jnl fail

Lisaks sellele, et oma tehtava töö süntaksi näol teadlikult jäädvustada saate, salvestab SPSS (ajutiselt) kõik tehtu .jnl faili. See on fail, millest leiate kogu oma tehtu süntaksi kujul ka siis kui te süntaksit teadlikult salvestanud ei ole. Seega võite soovi korral oma tööst süntaksi kokku panna ka alles pärast töö tegemist. Siiski tasub silmas pidada, et .jnl failis on kirjas KÕIK, mida olete teinud, samas kui süntaksisse saab reeglina kirja siiski see, mida peate oluliseks ning mõnikord võib õige lahenduseni jõudmine võtta mitu katsetamist ja uuesti tegemist. Seega võib tagantjärgi .jnl failist süntaksi kokkupanemine osutuda ka üsna ajamahukaks. Lisaks, seal on kirjas kõik see, mida olete teinud 'akendes', mis aga ei lahenda 'akende' piiratuse probleemi. Süntaksi võimalused on endiselt avaramad.

.jnl faili leiate kui avate menüüst Edit - Options

jnl faili avamine
Sealt on General lehel kirjas, kus asub SPSS-i .jnl fail. Minnes oma arvutis näidatud programmi kataloogi saate selle faili avada, salvestda (tervenisti või osaliselt). Reegina on .jnl failis kirjas see, mida tehti SPSS-i viimases sessioonis (kui see ei ole seadistatud teisiti).
 
jnl faili asukoht