Page 20 - TLÜ ajakiri
P. 20
18 TEADUSNÄDAL TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 5 / KEVAD 2014 Teadusnädal täis inspiratsiooni
Aneth Rosen
Märtsi keskpaigas korraldas Tallinna Ülikooli Üliõpilaskond taas tudengitele suunatud Tea- dusnädala. Nädal oli täis põnevaid loenguid, töötube, kodukeemia katseid, eksperimente ja performance´eid, kus astusid üles esinejad nii tudengite kui ka teadlaste hulgast. Teadus- nädala eesmärk on avada teaduse tähendust erinevates valdkondades ja rõhutada erialade seotust.
Mäng mäluga. Teadusnädalal murti pead Arko Oleski ja Marju Kõivupuu koostatud küsimuste üle.
ARVA ÄRA?!
Järgnevalt küsivad TLÜ ajakirja persoonid, kõvad mälumängurid Arko Olesk ja Marju Kõivupuu ühe küsimuse.
1. Küsitav termin on tulnud araabiakeelsest sõnast antimonsulfiidi kohta. See aine on peen pulber, mida Lähis-Ida naised kasu- tasid meigivahendina. Seda valmistati kuu- mutades ja uuesti kondenseerides, et saada eriti peent pulbrit, mida siis otse või pas- tana silmalaugudele määriti. Tänapäevase tähenduse sai sõna just pulbri valmistamise protsessi kaudu ja pulbrist on meie jaoks asi kaugel. Lähedasi kokkupuuteid selle praeguse tähendusega on kindlasti olnud meil kõigil. Mis sõna see on ? (Arko Olesk)
Kas teadsid, et leegi värvus sõltub leegi põlemise temperatuurist?
Anumas põleb liitiumkloriid.
Tallinna Ülikooli rektor professor Tiit Land rääkis tudengitele, mida teeb alkohol organismile.
Saada vastus hiljemalt 31. mail aadressil pr@esindus.ee ja võida üllatusauhind.
2. Millise eesti tänapäeva kirjaniku raamatust on pärit järgnev katkend: Kui kassid peak- sid koostama inimeste edetabeli, nii-öelda inimese tõuraamatu, siis pole kahtlustki, et aukohal ja kõige kõrgema tuhvi peal seisaks seal Vanem Daam. Vanem Daam on inim- konna tippsaavutus. Sealt edasi pole minna enam kuhugi. (Marju Kõivupuu)


































































































   18   19   20   21   22