Page 16 - TLÜ ajakiri
P. 16
14 TÖISELT ELATUD ELU
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 7 / KEVAD 2015
TEADLANE, KES VÕIB TIITLITEGA JUBA HARJUDA Sulev Oll
Kas ettevõtlikkus on Teie iseloomujoon või pigem töö poolt peale sunnitud?
Olen omaaegse TPI, praeguse TTÜ keemiatea- duskonna kasvandik, keemik-tehnoloog. Sealt sain tugevad tööstusliku kallakuga teadmised ja praktika, olengi erialalt rohkem tööstuse ja tehnoloogia inimene. Minu töö on olnud pide- valt seotud keemia- ja põlevkivitööstusega ning nende keskkonnaküsimustega.
Teisalt ärgitab ettevõtlikkusele ka see, et kui teadusprojektide rahastamisega on üldiselt suhteliselt kurvad lood, siis lahendades koos- töös ettevõtetega nende praktilisi probleeme, on seni veidi kergem olnud.
Meie pikaajalised lepingupartnerid on siin- sed keemia- ja põlevkivitöötlemise, energee- tika ning metallitöötlemise ettevõtted, nagu Novotrade Invest AS, VKG Oil AS, VKG Ener- gia OÜ, Eesti Energia AS Tehnoloogiatööstus, Eastman Specialties AS.
Kas tööstusteemadega tegeledes igav ei hakka?
Igas projektis on alati midagi uudset ja huvita- vat, kuna iga tootmise profiil ja tehnoloogia on väga erinev, see on huvitav.
Ettevõtete tellitud tööd käsitlevad saaste- ainete heiteid välisõhku ja välisõhu kvaliteedi tagamisega seotud küsimusi, aga sageli ka oluli- selt laiemat probleemide ringi, näiteks vajadust hinnata konkreetse ettevõtte tehnoloogiliste protsesside võimalikku keskkonnamõju.
Ökoloogia instituudi Kirde-Eesti osakon- Milliseid teenuseid osutate?
nas töötav Valdo Liblik on saanud Tallinna Ülikooli kõige ettevõtlikuma teadlase tiitli 2009., 2012., 2013. ja 2014. aastal.
„Iga heakskiitu on tore vastu võtta,” hindab Valdo Liblik, kuid tunnistab juba esimeses lauses, et see pole ainult tema tiitel, vaid tunnustus kõi- gile kaastöötajatele. Ka Ökoloogia Instituut tervikuna on saanud kõige ettevõtlikuma ins- tituudi tiitli alates 2007. aastast viiel korral.
„Ilmselt pole kõigil nii palju võimalusi kui meil, on ju ökoloogia ja keskkond oluliselt enam seotud tööstuse ning arendusega kui teiste instituutide tegevusalad,” tõdeb Liblik.
Koostame saasteainete lubatud heitkoguste projekte, mida on vaja välisõhu saastelubade ja keskkonna-komplekslubade taotlemisel.
Siin on terve hulk töid: tuleb inventarisee- rida ehk võtta arvele saasteallikad, määrata saasteainete kontsentratsioonid ja heitkogu- sed saastevoogudes, nende ajaline intensiivsus ning palju teisi näitajaid. Kasutame selleks nii ettevõtetes saadud seireandmeid kui ka arvu- tuslikke meetodeid.
Keerukam on prognoositavate välisõhu saastatuse tasemete modelleerimine, mida tehakse spetsiaalse programmi ja algoritmide alusel. Seda on vaja, et määrata ettevõttele