Page 91 - Tallinn University
P. 91
HARIDUSTEADUSED Tallinna Ülikooli üliõpilaste 2015/2016. õppeaasta PARIMAD TEADUSTÖÖD / Artiklite kogumik
HoIAkUTE
konSTRUEERIMInE
LooMADESSE
eesTi karusnaHaTÖÖsTuse nÄiTel
THE CONSTRUCTION OF ATTITUDES TOWARDS ANIMALS ON THE EXAMPLE OF THE ESTONIAN FUR INDUSTRY
II koht bakalaureusetööde kategoorias
kRISTInA MERIng
Loomi kasutatakse tänapäeva Lääne ühiskondades paljudes tööstustes (toiduainete tootmises, rõiva- tööstuses, loomkatsetes, meelelahutuses). See on integreeritud enamikku eluvaldkondadesse ning saa- vutanud suuresti iseenesestmõistetava positsiooni ühiskonnas. Bakalaureusetöö raames uurisin ühte tööstustest, mis baseerub loomadel – karusnahatööstust.
Uurimistööga otsin vastuseid küsimusele, kuidas karusnahatööstuses luuakse ja hoitakse alal hoiakud ja suhtumised, et loomade tapmine inimeste (ka mitte esmavajalike) hüvede saavutamiseks on õigus- tatud ning lubatud praktika. Uurin, kui kaugele (teatud) loomade tapmise lubatus ulatub. Lisaks otsin vastust küsimustele, kuidas täpsemalt ja mille tõttu käärid ka loomariigi siseselt jooksevad – miks on karusnaha saamise jaoks aktsepteeritav farmides kasvatada ning tappa rebast ja naaritsat, aga mitte näiteks kassi või koera.
Töö eesmärk on ühtlasi tutvustada sotsioloogiliste ja kriitiliste loomauuringute valdkonda, mis Eestis alles vaikselt kanda kinnitab, ning panustada teadmisteloome kaudu selle uurimisvaldkonna edenda- misse Eestis. Muu hulgas on uurimistöö eesmärk panustada ka hetkel aktuaalsesse karusloomakas- vanduste keelustamise debatti sotsioloogiliste loomauuringute perspektiivist.
SOtSiOlOOgiliSed lOOmauuringud
Tööd raamistavaks uurimisperspektiiviks on sotsiaalkonstruktivistlikusse paradigmasse paigutuvad sotsioloogilised loomauuringud (Arluke, 2002) ning inimeste ja loomade vaheliste suhete uuringud (human-animal studies). Nende uurimisperspektiivide keskmeks on huvi nüüdisaegse ühiskonna- korralduse vastu inimeste ja loomade kokkupuutepunktide osas. Peamiselt uuritakse valdkondi, kus loomi erinevatel viisidel kasutatakse (liha- ja piimatööstus, naha- ja karusloomafarmid, loomkatsed, loomad meelelahutuses jne), aga ka näiteks suhtumist lemmikloomadesse. Inimeste ja loomade vahe- liste suhete uuringud on interdistsiplinaarne valdkond, mis uurib ruume, mida loomad hõivavad meie
91


































































































   89   90   91   92   93