Üks võimalus saada vastuseid esitatud küsimustele on hinnata projekti rahalist külge. Hinnangut võib anda kahe lahenduskäigu järgi:
Konkreetse meetodi valimisest on olulisem osata planeerida tulusid ja kulusid ajagraafiku suhtes.
Peaks andma vastuse küsimusele, millal projekt end ära tasub? Meetod võrdleb projekti tulusid ja kulusid mingi olemasoleva või alternatiivse lahenduse tulude ja kuludega (tihti on alternatiiviks mitte midagi tegemine). Summasid analüüsitakse mingi perioodi jooksul (tavaliselt aastad) kuni punktini, millal projekt end ära tasub.
Tabelil kujutatud projekti sisuks on võimsama ja moodsama keskküttekatla ehitamine. Vana katlamaja parameetreid on võrreldud planeeritava katlamaja omadega. Projekt tasub end ära 2002 aasta lõpus.
Esitatud tabel asub failis Tasuvus.xls. Salvesta see oma arvutisse. Uuri töölehte "Lihtne" ja ürita mõista valemite sisu.
Lihtne maksegraafik sobib, kui projekti pikkuseks on 1 kuni 2 aastat. Pikemate perioodide puhul ei ole see nii hea. Põhjuseks on raha omadus toota raha. Tulevikus teenitud või kulutatud raha tegelik väärtus on väiksem, kui täna. Näiteks täna tehtud 100 kroonine kulutus on aasta pärast 110 krooni. Tänane 100 krooni on tuleviku 110 krooni diskonteeritud väärtus, ehk puhas algväärtus. Net Present Value (NPV).
Inflatsiooni enamasti projekti tasuvuse arvutamisel ei arvestata, sest inflatsioon muudab nii tulusid kui ka kulusid. Tulude ja kulude vahe peaks jääma samaks.
Tulevikus laekuvate või kuluvate summade planeerimiseks kasutatakse diskonteerimisfaktorite tabeleid või arvuti funktsioone (Excelis NPV). Diskonteerimismäära valimine sõltub juhtkonna otsusest ja pankade intressidemäärast.
Vaata näidefaili Tasuvus.xls töölehte "Diskonteeritud".
Investeeringu tasuvusmäär ajaperioodi jooksul on diskonteerimismäär, mille korral NPV on null. Paberi peal on selle arvutamine nüri katsetamine. Excelis saab seda arvutada funktsiooniga IRR.
Vaata näidefaili Tasuvus.xls töölehte "Tasuvusmäär".
Viimati muudetud 2004
Martin Sillaots