7.2. Kuidas teadlasi identifitseerida?

From: Philip Clarke clar0318@flinders.edu.au

Inimesed, kes töötavad teaduse ning tehnika valdkonnas pole nagu kõik teised inimesed. See võib olla närvesööv mitte-tehnikainimestele, kel tuleb nendega tegemist teha. Saladus tehnoloogiale orienteeritud inimestega läbisaamiseks on lihtne - tuleb aru saada nende motivatsioonist. Järgnev analüüs õpetab teile kõike, mida vajate. Nende harjumused ja maneerid on selgeks tehtud neid jälgides, samal viisil, nagu Jane Goodall õppis tundma inimahve, kuid ilma nagistamise ja karvade puhastamiseta.

********************************

1. TEADLASTE IDENTIFITSEERIMISE ÕPETUS

Teadus on tänapäeval nii trendikas, et igaüks tahaks olla teadlane. Sõna 'teadlane' on liiga suures üle- ja valekasutuses. Kui teie elus on keegi, kes teie arvates võiks sobida teadlase kategooriasse, anna talle väike test tõe välja selgitamiseks:

Sa lähed tuppa ning märkad, et pilt seinal ripub viltu. Sa...
A. Paned selle otseks.
B. Ignoreerid seda.
C. Ostad CAD süsteemi ja kulutad järgmised kuus kuud, et konstrueerida päikesepatareidega end ise otseks panevat pildiraami samal ajal valjult kuulutades oma arvamust, et naela leiutaja oli äärmiselt nõrgamõistuseline.

Õige vastus on "C", kuid osaliselt tuleks õigeks lugeda kõik, kes kirjutavad "see sõltub" kuhugi testi või kes lihtsalt süüdistab kogu seda lollakat marketingi.

2. SOTSIAALSED OSKUSED

Teadlastel on erinevad vaated, kui asi puudutab sotsiaalset vastasmõju (suhtlemine mitte-füüsikute jaoks).
"Normaalsed inimesed loodavad sotsiaalse läbikäimisega täita mitmeid ebareaalseid soove:
* Stimuleerivat ja mõtteid arendavat vestlust;
* Tähtsaid sotsiaalseid kontakte;
* Lähedustunnet teiste inimestega.

Kontrastiks "normaalsetele" inimestele, on teadlastel ratsionaalsed nõuded sotsiaalsele läbikäimisele:
* Saada see läbi niipea kui võimalik;
* Hoiduda kutsutamast millelegi ebameeldivale;
* Demonstreerida vaimset üleolekut ja meisterlikkust kõigis valdkondades.

3. MASINATE JA VIDINATE VÕLU

Teadlase jaoks võib kõik asjad universumis jagada ühte kaheks kategooriast: (1) asjad, mis vajavad parandamist, (2) asjad, mis vajavad parandamist pärast seda, kui sa oled nendega mõned minutid mänginud.

Teadlased armastavad lahendada probleeme. Kui ühtki probleemi pole parasjagu käepärast, peavad nad tekitama enda oma. "Normaalsed" inimesed ei saa sellest kontseptsioonist aru, nad arvavad - kui see pole katki, ära paranda seda. Teadlased arvavad, et kui miski pole katki, pole tal veel piisavalt vidinaid küljes.

Mitte ükski teadlane ei vaata teleripulti mõtisklemata selle üle, mida oleks vaja, et muuta see elektrishokirelvaks. Mitte ükski teadlane ei saa võtta dushi mõtisklemata selle üle, kas keha katmine mingit sorti tefloniga muudaks dushi võtmist tarbetuks.

Teadlase jaoks on maailm mänguasjakast tuubil täis alaoptimiseeritud ja väheste vidinatega lelusid.

4. SOENG JA VÄLIMUS

Riided on teadlase jaoks madalaima prioriteediga, arvestades vaid, et põhiline temperatuuri säilitamine ja kehakaitse oleks tagatud. Kui mitte miski ei külmuta või ei torgi ning isased või emased ei pillu silmatorkavalt pilke, siis pole mingeid põhjusi riiete kandmiseks.

5.ARMASTUS "STAR TREK"I VASTU

Kõik teadlased armastavad Star Treki TV show'sid ja filme. See on küll väheke imelik, sest teadlasi USS Enterprise'i pardal kujutatakse kangelastena, vahetevahel isegi seksis tulnukatega. See on palju lummavam ja säravam kui teadlase tegelik elu, mis koosneb Universumi eest peitumises ja seksis ilma igasuguste teiste eluvormide osavõtuta.

6. KOHTINGUD JA SOTSIAALNE ELU

Kohtamine pole teadlaste jaoks kunagi kerge. "Normaalne" inimene rakendab hulgaliselt kaudseid ja petvaid meetodeid atraktiivsuse valekujutise tekitamiseks. Teadlased on võimetud ülaltoodud funktsiooniks.

Õnneks on teadlastel äss varrukas. Nad on laialt tunnustatud kui parim abielumaterjal: intelligentsed, sõltuvad, ausad, omavad tööd ja on rakendatavad kodus. Kuigi on tõsi, et enamus "normaalseid" inimesi eeldab mitte minna kohtingule teadlasega, siis enamusel normaalsetest inimestest on sügav soov abielluda nendega, seega produtseerides teadlasesarnaseid lapsi, kel on kõrgelt tasustatav töö ammu enne seda kui nad kaotavad oma süütuse.

Meesteadlased saavutavad oma seksuaalse atraktiivsuse tipu hiljem kui enamus "normaalseid" mehi, muutudes vastupandamatuteks erootilisteks dünamoteks oma kesk-kolmekümnendatest kuni hiliste neljakümnendateni. Vaata vaid järgmisi näiteid seksuaalsetest vastupandamatutest meestest tehnilistel erialadel:
* Bill Gates
* MacGyver

Naisteadlased muutuvad vastupandamatuteks leppimiseas ja jäävad selleks kuni umbes kolmkümmend minutit pärast nende kliinilist surma. Kauemaks kui on palav päev.

7. AUSUS

Teadlased on alati ausad kui asi puudutab tehnoloogia ja inimese suhteid. See on just see põhjus, miks on hea idee hoida teadlased eemal klientidest, romantilistest huvidest ja teistest inimestest, kes ei suuda taluda tõtt.

Teadlased seovad end vahetevahel tõega, et hoiduda tööst. Nad ütlevad asju, mis kõlavad nagu valed, kuid tehniliselt võttes pole seda, sest mitte keegi ei saa neid uskuda. Teadlaste valede täielik list on siin:
"Ma ei muuda midagi sinult esmalt küsimata."
"Ma tagastan sulle selle haruldase kaabli homseks."
"Ma pean saama uued vahendid oma töö/uuringu tegemiseks."
"Ma pole oma uuest arvutist vaimustuses."

8. KOKKUHOIDLIKKUS

Teadlased on silmatorkavalt kokkuhoidlikud. Seda mitte nende näruse või kitsi hinge tõttu, vaid lihtsalt seetõttu, et iga kulutus on lihtne optimiseerimisülesanne. See tähendab: "Kuidas saan ma sellest situatsioonist väljuda säilitades suurima hulga raha?"

9. KONTSENTRATSIOONIVÕIME

Kui on miski asi, mis kõige paremini defineerib teadlase, siis on see võime kontsentreeruda ühele asjale täielikult välistades kõik muu oma ümbruses.
See on mõnikord põhjustanud teadlaste enneaegse surnuks kuulutamise. Mõned surnukuurid tehnoloogiakeskuste ümbruses on asunud kontrollima enne kui asuvad kehade töötlemisele. Igaüks BSc või arvuti programmeerimiskogemusega isik jäetakse mõneks päevaks riiulile, et vaadata, kas ta tõuseb üles või mitte.

10. RISK

Teadlased vihkavad riski. Nad üritavad seda ellimineerida kõikjal, kus saavad. See on mõistetav, sest kui teadlane teeb vea, siis käsitleb meedia seda kui suurt tehingut või miskit sarnast.
Näited Suurest Survest Teadlastele:
* Hindenburg
* Challenger
* SPANet (tm)
* Hubble Space Telescope
* Apollo 13
* Titanic
* Ford Pinto

Riski/autasu kalkulatsioon näeb teadlastel välja umbes sarnane:
RISK: Avalik alandamine ja tuhandete süütute inimeste surm.
AUTASU: Tänukiri sobivas plastikümbrises.

Praktiliste inimestena hindavad teadlased seda riski ja autasu balanssi ja leiavad, et risk ei ole hea asi. Parim tee riskist hoidumiseks on soovitada, et mingi tegevus on tehniliselt võimatu põhjustel, mida on kaugelt liiga keeruline seletada. 
Kui see lähenemine pole küllaldane projekti peatamiseks, langeb teadlane kaitsekõne teisele reale: "See on tehniliselt võimalik, kuid läheb liiga palju maksma."

11. EGO

Ego-teadlikud nagu nad on, on teadlaste jaoks kaks asja tähtsad:
* Kui targad nad on;
* Kui palju lahedaid asju neil on.

Kõige kiirem viis selleks, et teadlane mingi probleemi lahendaks, on deklareedida ülesanne lahendamatuks. Mitte ükski teadlane ei saa mööda minna lahendamatust ülesandest. Mingi haigus või nõrkus pole piisav, et teadlast sellest eemal hoida. Sellist sorti väljakutsed muutuvad peagi isiklikeks - võitluseks teadlase ja loodusseaduste vahel.

Teadlased võivad läbi ajada ilma söögi ja pesemiseta päevi, et mingit ülesannet lahendada (teistel juhtudel nad lihtsalt unustavad). Ja kui neil õnnestub probleem lahendada, siis nad kogevad, et ego suurenemine on parem kui seks - ja me arvestame siin seksi, kuhu ka teisi inimesi on kaasatud. 

Mitte miski pole teadlase jaoks ohustavam kui sisendus, et kellelgi teisel on rohkem tehnilisi oskusi. "Normaalsed" inimesed kasutavad vahel seda teadmist väikse kavalusena, et teadlasele rohkem tööd anda. Kui teadlane ütleb, et midagi ei saa teha (koodfraas, mis tähendab, et pole mingit lusti seda teha), siis mõned kavalad "normaalsed" inimesed heidavad teadlasele kahetseva pilgu ja sõnavad midagi sarnast: "Ma lasen Bobil sellega tegelda. Tema teab, kuidas raskeid ülesandeid lahendada."
Siinkohal on hea idee "normaalsel" inimesel mitte seista teadlase ja probleemi vahel. Teadlane viskub probleemi kallale nagu nälginud 'chihuahua' sealihakarbonaadi kallale.