Konverents „Kultuuriandmed – kellele ja milleks?“

Esmaspäeval, 12. detsembril kell 9.45–15.00 toimub Tallinna Ülikooli BFMi Supernova kinosaalis Eesti filmi andmebaasi sünnipäevakonverents pealkirjaga „Kultuuriandmed – kellele ja milleks?“.

Balti filmi, meedia ja kunstide instituut

12.12.2022 kell 09.45 - 15.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

MTÜ Eesti Filmi Andmebaas alustas tegevust detsembris 2007 ja Eesti rahvusfilmograafia veebis www.efis.ee avati 12.12.2012. Niisiis on põhjust tähistada nii 15ndat kui 10ndat aastapäeva. Tänaseks sisaldab andmebaas kirjeid üle 19 000 filmiteose ja üle 31 000 filmitegija kohta, lisaks ulatuslikku andmestikku meie filmikultuurist. Andmebaasi veebilehte külastab keskmiselt 400 000 inimest aastas 185 riigist. Andmestik on saanud ka teadusliku uurimise objektiks. Tähistame seda digiajastu perioodi konverentsiga, et mõtestada kultuuriandmete rolli ja olulisust. Kõnelevad minister Tõnis Lukas, teadlased Indrek Ibrus, Maarja Ojamaa, Mila Oiva ja Elen Lotman, eksperdid Sten-Kristjan Saluveer, Eva Näripea ja Mikk Rand. Konverentsiks ilmub „Filmistatistika vihik 1912–2022“.

Konverentsi korraldavad MTÜ Eesti Filmi Andmebaas, Eesti Filmi Instituut, TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituut ja meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskus MEDIT.

Konverentsi kava
09.45 Tervitus. Hagi Šein, BFM telekultuuri külalisprofessor, Eesti filmi andmebaasi peatoimetaja – Eesti Filmi Andmebaasi sünnipäevakingid.

10.00 Indrek Ibrus, BFMi meediainnovatsiooni professor – "Digihumanitaaria ja kultuuriandmete analüüs"

10.30 Sten-Kristjan Saluveer, CEO @ Storytek Innovation and Venture Studio "Tehisintellekt, andmepõhisus ja virtuaaltootmine muudavad meediatööstust – milliseid oskusi vajame uue reaalsusega toimetulekuks"

10.55 Mila Oiva, Cultural historian and Senior Research Fellow at CUDAN Open Lab (MEDIT) – "Studies of Estonian Newsreels"

11.20 Eva Näripea, Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor – "Eesti filmipärand digiajastul. Võimalused ja väljakutsed"

11.50 Vaheaeg

12.15 Tõnis Lukas, haridus- ja teadusminister – "Haridus- ja audiovisuaalvaldkonna kokkupuutepunkt"

12.35 Mikk Rand, Eesti Filmi Instituudi filmipärandi osakonna filmikirjaoskuse projektijuht – "Film hariduses. Voogedastusplatvormi Arkaader hariduslik funktsioon."

12.55 Maarja Ojamaa, Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi semiootika kaasprofessor – "Filmimärksõnad kultuurihariduses"

13.15 Elen Lotman, BFM filmikunsti dotsent – "Juubelihõnguline pilk läbi EFISe andmemetsa: 30 aastat eestikeelset filmiõpet"

13.35 Paneel: Miks vajame (kultuuri)andmeid ja kuidas nendega on? Moderaator: Indrek Ibrus
Maarja Ojamaa, Edith Sepp, Reet Sokmann, Eva Näripea, Sten-Kristjan Saluveer