Esileht - Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut

Tiiu Kirsipuu näitus: Minu Varanasi. Värvid

Toimub: 24.10.2017, kell 10:00 - 15.12.17 12:00
Koht: Nova fuajee

__thumb_-2-varanasi ruut.jpg

BFMi fuajees on 24.oktoobrist 15.detsembrini 2017 üleval Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi vormiõpetuse dotsendi Tiiu Kirsipuu fotonäitus "Minu Varanasi. Värvid". Autor kirjutab oma näitust tutvustavas tekstis:


"Hindude kõige püham linn Varanasi (Benares), mis asub põhja Indias otse emakese Gangese ääres, on eriline isegi India kontekstis. Linn, mille vanust hinnatakse üle 2000 aasta, on India religioosne keskus, mida igal aastal külastab üle miljoni palveränduri ja turisti. Varanasi kõige erilisemaks ja kuulsamaks osaks on ghatid - ca 5 km pikkusel Gangese kaldaäärel paiknevad trepistikud, kuhu kõik vanalinna tänavad välja viivad. Iga ghat on omaette väike üksus suures jõge ääristavas trepistike süsteemis ning tal on oma nimi. Hommikuti, õhtuti ning tihti ka öösiti toimuvad ghatidel hindude kõikvõimalikud religioossed tseremooniad, kus palvetatakse lugematute jumalate poole, austatakse neid ja pühitsetakse end Gangese veega, mis usutakse olevat hinge ja ihu puhastav. Umbes sajast ghatist kahel põlevad ööpäev läbi tuleriidad, kus põletatakse surnuid, kelle tuhk visatakse hiljem jõkke. Hindud usuvad, et kui nad surevad Varanasis, siis pääsevad nad lõpmatust uuestisündide ahelast ning ei pea siia maailma enam taaskehastuma. Läänest tulnu peab Varanasis olles varuma külma närvi, et vastu pidada tema lõhnadele, räpasusele, intensiivsusele ja liikluse mürale. Samas on see linn täiesti eriline ja lummav, seal olles tekib vahel tunne, et aeg ongi peatunud.


Varanasi on väga värviline ja tema värvipalett väga lai ja kirju. Mõeldamatu oleks Euroopas kokku panna selliseid värve, mida Varanasis olles märkad igal pool ja igal sammul. Sealses kontekstis ei mõjugi nad võõrana, vaid tunduvad täiesti loomulikud ja omal kohal olevat. Eriline erk värvide maailm torkab silma nii majade fassaadidel, jumalate-jumaluste värvigammas kui loomulikult naiste riietuses.


Elasin Varanasis kuu aega loomingulises residentuuris 2013 aasta oktoobris. Käesoleval näitusel on eksponeeritud väike valik seal tehtud fotodest."