Esileht - Humanitaarteaduste instituut

Inglise keele ja kultuuri eriala õppejõud ja üliõpilased PÖFFil

30.11.2017

Inglise keele ja kultuuri eriala õppejõud ja üliõpilased käisid PÖFFil vaatamas Walesi-Sambia režissööri Rungano Nyoni filmi “Ma ei ole nõid” (I Am Not a Witch, Suurbritannia-Prantsusmaa, 2017). Filmihuviliste grupp koosnes nii bakalaureuse- kui ka magistritudengitest, nii eesti- kui ka välisvahetusüliõpilastest.

Film räägib 9-aastasest Shulast, kes kuulutatakse nõiaks ja sunnitakse elama valitsuse poolt korraldatud “nõidade” rändlaagris. Filmis põimuvad omavahel värvikalt kujutatud külakogukonna pilt, kus kaubeldakse ebausu, kohalike traditsioonidega ja ka lääne stereotüüpiliste narratiividega Aafrikast, ja universaalne naiste positsiooni problematiseerimine läbi meisterliku huumoriga vürtsistatud maagilise realismi. Õhuke valge lint, mis ei lase “nõial” lennata, on naise olukorra metafoor: struktureeritud, kihistatud ja küünilise võimu poolt kontrollitud ühiskond ei jäta talle vabadust ega valikut. Nii filmi peategelane Shula kui ka teda kehastanud amatöörnäitleja, 9-aastane Margaret pole kunagi koolis käinud ega pastakat käes hoidnud. Tänu režissööri Nyoni algatatud kampaaniale sai Margaret toetust koolis käimiseks kuni 18-aastaseks saamiseni (loe veel siit).

Film sobib hästi kokku meie õppekavadel käsitletavate teemadega nagu postkolonialism, etniline ja diasporaa kultuur, naisuuringud, inglise keelt kõnelevate maade kultuuride mitmekesisus ning kooliharidus.

Rohkem infot filmist siit.

Suliko Liiv, Paul Rüsse, Julia Tofantšuk 

Inglise keel ja kultuur