Esileht - ÜLIKOOL - Pressikeskus - 1 Minuti Loengud

• Teadlane teab: Kas muinaseestlased tundsid kirja? (Marika Mägi)

16.04.2018 10:36

Miks muinaseestlased ei tundnud kirja? Või ikkagi tundsid? Kuidas tehti muinasajal märkmeid? Küsimustele vastab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi Ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse vanemteadur Marika Mägi.

Loe edasi
  • Teadlane teab: Kuidas masinad meid tundma õpivad? (Romil Rõbtšenkov)

09.04.2018 10:05

Tänapäeval on arvutid võimelised koguma, organiseerima ja töötlema suurel hulgal andmeid. Andmed on mahult ja keerukuselt tervikuna ületanud selgelt arusaadavuse piiri traditsioonilise andmeanalüüsi tegemiseks, teab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi tarkvaratehnika õpetaja Romil Rõbtšenkov.

Loe edasi
  • Teadlane teab: Kuidas mõjutab kasvukeskkond lapse keelelist arengut?(Andra Kütt)

26.03.2018 17:13

Sotsiaalmajandusliku staatuse (ing socioeconomic status) ja erineva kasvukeskkonna mõju keeleomandamisele on pakub lisaks sotsiaalteadlastele järjest kasvavat huvi ka keeleteadlastele, kes uurivad esimese keele omandamist, teab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Andra Kütt.

Loe edasi
  • Teadlane teab: Kust tuleb koolirõõm? (Merlin Linde)

19.03.2018 12:28

Eesti kooliõpilased on oma teadmiste poolest maailma tipus, teisalt paistame aga välja kesise koolirõõmu poolest. Õpilased on küll targad, aga nende silm ei sära, räägib Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi analüütik ja õpetajahariduse arendaja Merlin Linde.

Loe edasi
  • Teadlane teab: Kas eesti kirjandus on väike või suur? (Piret Viires)

12.03.2018 10:49

Oleme harjunud, et räägime Eestist kui väikeriigist, eesti keelest kui väikesest keelest, mida räägib emakeelena ainult 1 miljon inimest, eesti kirjandusest kui väikesest kirjandusest. Aga kas see on ikka nii? Huvilise küsimusele vastab eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires.

Loe edasi
  • Teadlane teab: Mis on küberturvalisus? (Raul Rikk)

05.03.2018 13:50

Küberturvalisus tähendab, et digitaalsed andmed ja nende andmete töötlemine on igakülgselt kaitstud. Kaitstud on andmete loomine, edastamine, salvestamine, esitamine ning kõik muud andmekäitlusprotsessid. Teiste sõnadega, küberturvalisus on seisund, kus kõikvõimalikud ohud, mis võiksid mõjutada digitaalseid andmeid ning arvutite, nutiseadmete, mälupulkade ja samuti e-teenuste kasutamist, ei realiseeru, teab Tallinna Ülikooli doktorant Raul Rikk.

Loe edasi
  • Teadlane teab: Kas merekalade söömine on eestlastele omane? (Lembi Lõugas)

26.02.2018 11:14

Eestlased on end ikka mererahvaks pidanud ja rääkinud, kuidas meri on meid aegade jooksul ära toitnud. Merekalad räim ja kilu ei puudu meie rahvuslike tähtpäevade pidulaualt pea kunagi. Räime söömist propageeritakse meil samuti lausa igal püügihooajal, räägib Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu juhataja, arheozooloog Lembi Lõugas

Loe edasi
  • Teadlane teab: Kas hiina keel on keeruline? (Jekaterina Koort)

19.02.2018 10:46

Kui soovitakse anda iseloomustus millelegi, mis tundub mõeldamatult keeruline või arusaamatu, öeldakse tihti: “Raske nagu hiina keel”. Kas hiina keel on tõesti nii raske? "Jah ja ei," vastab Tallinna Ülikooli Konfutsiuse instituudi direktor Jekaterina Koort.

Laen uudiseid...