Ühe Minuti Loeng: kuidas koolis tarkust ja rõõmu kokku viia?

Eesti koolis on tarkust rohkem kui rõõmu. Paljud usuvad, et nii peabki olema. Kool on koht, kus tehakse tõsist tööd, möll ja kilkamine  sinna ei passi. Teised arvavad, et hoopis rõõm on tähtsam kui tarkus. Nemad kurjustavad kõikvõimalike tarkuse pingeridadega: ei meeldi neile PISA ega riigieksamid. Nemad tahavad lapsesõbralikkust ja õpilaskeskset õpetamist. 

lapsed

Mina usun, et neid kahte asja, tarkust ja rõõmu, saab kokku panna. Saab teha nii, et koolipäev on vahva ja põnev ning ka tarkus jääb külge. Tähendab see veidi  teistmoodi õpetamist ja õppimist, mida mitmed õpetajad ja koolid juba kenasti teevad. Nii Eestis kui mujal maailmas. Kes tahab teada, kuidas uus koolikultuur välja näeb, võtku kontakti Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskusega. Anname vihjeid, kuhu ja mida vaatama minna, mida tähele panna.

Koolirõõm pole ainult hea tuju ja mõnus enesetunne. See on ka huvi ja motivatsioon. On palju uurimusi mis näitavad – huvi ja põnevuse poolt tagant lükatud õppimine käib kiiremini ja ka tarkus jääb paremini külge. Rõõm on ressurss, paljuski veel alakasutatud!

Koolirõõm tähendab koolitervist. Stress, läbipõlemine ja depressioon, vastikud koolikülalised, jäävad rõõmsa kooli ukse taha. Rõõmus kool on terve kool!

Uutmoodi õpetamine nõuab õpetajalt pingutust ja mõttetööd. Algul on raske, pärast läheb põnevaks. Eriti kui uusi asju teiste õpetajatega koos teha ja ka koolijuht kampa meelitada. Rutiin ei meeldi kellelegi, põnevasse kooli tullakse tööle ka Eesti teisest otsast. 

Rõõmu ja tarkuse kokkupanek ei ole ainult kooli teema, see on kogu Eesti teema. Kui  meie ajalugu uurida, siis rõõmu on seal olnud  kasinalt. Üks mure ajas teist taga. Polnud aega rõõmu õppida. Nüüd tuleb see tagasi teha. Koolil on võimalus olla teenäitaja, panna rõõm ja tarkus kokku ja teha Eesti elu paremaks. Rõõmsamaks.