Avalik loeng

Treeni teadlikult loeng: Kuidas geenid mõjutavad sporti ja sport geene?

Teisipäeval, 27. novembri õhtul, on huvilised oodatud kuulama statistiku ja geeniteadlase, professor Krista Fischeri loengut, kus otsitakse vastust küsimusele, kuidas mõjutavad geenid meie elu ja tervist ja kuidas on selle kõigega seotud sport.

Loodus- ja terviseteaduste instituut

27.11.2018 kell 18:00 - 20:00

TREENI TEADLIKULT sügis 2018

 

Tule ja registreeri end TREENI TEADLIKULT sügis 2018 loengutesse.

LOENGUD TOIMUVAD teisipäeviti algusega kell 18.00, Tallinna Ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones. Ühe loengu kestus ca 1,5 h.

Ühe loengu osavõtutasu on 6 €. Tasumine kohapeal ja sularahas.

Täiendav info:
Telefon: (+372) 6391 751
E-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee 


Selleks, et sündmusele registreerida töötleb Tallinna Ülikooli (vastutav töötleja: katrin.soidra-zujev@tlu.ee) järgmisi isikuandmeid:

TREENI TEADLIKULT sügis 2018

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Teisipäeval, 27. novembri õhtul, on huvilised oodatud kuulama statistiku ja geeniteadlase, professor Krista Fischeri loengut, kus otsitakse vastust küsimusele, kuidas mõjutavad geenid meie elu ja tervist ja kuidas on selle kõigega seotud sport. Arutleme, kas ja kuidas võiks geenikaart aidata meid oma igapäevaotsuste tegemisel, eriti just  sportimise, toitumise ja ravi planeerimisel.

Loeng on suunatud eelkõige harrastussportlastele, kes saab esmalt lühiülevaate sellest, mida kasulikku ja huvitavat on viimasel aastakümnel leitud inimese DNA andmeid uurides ja kuidas nende tulemusteni on jõutud. Räägime, kuidas suured genoomika-alased teadusuuringud saavad aidata igaüht tegemaks valikuid, mis tagavad tervema, pikema ja täisväärtuslikuma elu.

Käsitletakse krooniliste haiguste, kehakaalu, rasvumise tulevikuriskide hindamise võimalusi ning kuidas nn geneetilised riskiskoorid on abiks haiguste ennetamisel. Sealhulgas räägitakse,  kas ja mida on võimalik teha, kui geneetiline tagasiside näitab kõrgeid riske diabeedi ja/või südame isheemiatõve osas, just füüsilise aktiivsuse seisukohalt.   

Loengus saab ülevaate ka uuematest seisukohtadest sportlike võimete alase geneetilise testimise osas. Geenivaramu andmebaasi kasutades uurime ka seda, kas ja kuidas mõjutavad sportimine ja füüsiline aktiivsus nii eluiga kui haiguseriske ja kuidas on sellega seotud geneetika.  

Lektor prof Krista Fischer töötab Tartu Ülikooli (TÜ) Matemaatika ja statistika instituudis ning TÜ Eesti geenivaramus vanemteadurina. Tema kaasautorlusel on ilmunud üle 100 publikatsooni biostatistika, rahvatervise ja geneetika valdkonnas. Viimastel aastatel on tema peamiseks teadusteemaks olnud geneetiliste riskiskooride väljatöötamine, mille abil on võimalik prognoosida inimeste terviseriske täpsemalt kui seda varem on tehtud. Spordiringkondades teatakse prof Fischerit kui teadlast, kelle abiga saavutati Eesti olümpiavõitja Andrus Veerpalu dopinguprotsessis positiivne tulemus sportlase kasuks. 


Treeni teadlikult loengusarja korraldab Tallinna Ülikool. Loengud toimuvad detsembrini teisipäeva õhtuti ülikooli Räägu 49 (Tallinn) õppehoones. Loengud algavad mugaval ajal peale tööd, kell 18:00 ja kestvus on ca 1,5 tundi. Osavõtutasu on 6 € (maksmine kohapeal, sularahas).

Loengusarja TREENI TEADLIKULT 2018  sügishooaja viimane  loeng on: 
04.12    D-vitamiin, tervis ja treening. TÜ professor Vahur Ööpik

Soovitud loengule on vajalik eelnev registreerimine: http://www.tlu.ee/treeniteadlikult.

Loengusarja korraldavad TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut, SportEST ja toetab Tallinn Liigub. Inimestele teavitust aitab teha Delfi.