Tanel Moes

Uute kosmeetikatoodete (nt kreemid) katsetamine ja retseptiarendus. Teenus sisaldab retsepti väljatöötamist, mille käigus katsetatakse erinevaid koostisosi ja toimeaineid erinevates vahekordades. Teenus hõlmab ka erinevate testide läbiviimist, nt toote toksilisuse, säilivuse, konsistentsi, vananemisvastaste omaduste määramist.

Eesmärgiks on unikaalse ja/või täiendatud kosmeetikatoote koostise väljatöötamine, mis põhineb kliendi täpsetel spetsifikatsioonidel/soovidel. Omalt poolt pakume teaduslikke uuringuid modernses analüüsilaboris koos spetsialiseerunud tööjõuga.

Varasemalt on TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut osalenud nt Furcella OÜ, Turbliss OÜ ja LoondSPA OÜ kosmeetikatoodete arendusprotsessis.

Teenusest lähemalt

  • Uute koostisosade väljapakkumine ja testimine formulatsioonis vastavalt tootja soovitud funktsionaalsusele – nt paksendajad, antioksüdandid, nahapleegitajad, säilitusained (antibakteriaalsed, seenevastased komponendid) jt. 
  • Kosmeetikatoote mikrobioloogiline säilivus ja selle säilivuse pikendamine – testime toodet või selle erinevaid prototüüpe valitud mikroorganismide peal, et näha preparaadi toimet mikroorganismide kasvule.
  • Kosmeetikatoote füüsikaline säilivus ja selle säilivuse pikendamine – mõõdame toote konsistentsi ning anname hinnangu toote säilivusele faaside eraldumise (nt veekiht kreemi peal) kiiruse osas. Absoluutseid säilivusaegasid meie test ei anna, kuid saame valida erinevate prototüüpide puhul kõige pikema eeldatava säilivusajaga variandi. Test on eelkõige võrdleva iseloomuga – eriti kasulik kui soovite oma toote säilivust võrrelda mõne konkureeriva toote säilivusega (nt kas on sama hea, parem või kehvem).
  • Saame teostada toormete rutiinset kvaliteedikontrolli kui kahtlete, et toormete kvaliteedid eri partiide lõikes erinevad. Nt aktiivainete sisalduste analüüsid kromatograafiliselt, õlide viskoossuse mõõtmine, valmistoote konsistentsi mõõtmine, et näha, kas toode vastab etteantud etalonväärtustele.
  • Kosmeetikatoote üldise bioaktiivsuse (või ka mõne konkreetse komponendi bioaktiivsuse) hindamine erinevate testide kaudu – antioksüdantsete omaduste kompleksanalüüs in vitro, nahka valgendavate omaduste mõõtmine in vitro, preparaadi toime elusrakkudele (testitakse, kas mõjub rakkudele kaitsvalt või hoopis kahjulikult).
  • Ekstraktide või kosmeetika lähtekomponentide aktiveerimine – vaadeldakse ultrahelitöötluse, kuumtöötluse, külmumise-sulamise efektide mõju materjalile ning hinnatakse, kas/millisel määral testitud materjali funktsionaalsed omadused töötluse käigus muutusid.
  • Sünergiate ja kasulike mõjude kustutamiste mõõtmine – vaadeldakse, kas komponendid sobivad kokku (kas mingid konkreetsed omadused komponentide koosesinemisel säilivad, võimenduvad, kahanevad).

Tehtud tööd

image-20220612212405-1

Pildil kolm TLÜ x Berrichi koostöös valminud toodet: toonik, näopesuvaht ja meigieemaldusõli

Uus Berrichi näopuhastussari koostöös Tallinna Ülikooliga

Vetikate maailm on väga mitmekesine ning vetikad ise on tähelepanuväärsed organismid. Paljud merevetikad sisaldavad laia toimespektriga aktiivaineid, millele on võimalik leida erinevaid tööstuslikke rakendusi paljudes valdkondades. Meie Läänemeres leiduv punavetikas Furcellaria lumbricalis on unikaalne taastuv loodusvara, mis sisaldab geelistuvaid polüsahhariide ning kosmeetikatööstuses kasutatavaid värvipigmente. Koostöös Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduse instituudi kosmeetikatoodete arendajate töörühmaga valmis Berrichi looduskosmeetika sarja jätkuprojekt “Näopuhastustoodete, näomaski ja seerumi arendus”. Uus näopuhastussari koosneb viiest innovaatilisest tootest, mis nagu ka Berrichi kreemidki, põhinevad Läänemere punavetikas leiduval furtsellaraanil ja astaksantiinil. Lisaks Berrichi brändi võtmekomponentidele sisaldavad valminud meigieemaldusõli, näopuhastusvaht, näotoonik, seerum ja näomask ka teisi huvitavaid aktiivaineid ning super-õlisid, moodustades seeläbi täiuslikku koosluse näonaha hoolduseks.

Kuusevaigul põhinev hügieeniline huulepulk

Meie kodumaa Eesti on tuntud kui metsade maa, kus leidub palju väärtuslikke loodusressursse. Kuusevaiku on siinkandis kasutatud aastasadu, sest juba vanarahvas oli teadlik selle tervendavatest omadustest. Kust ikka ammendada tarkusi ja teadmisi, kui mitte loodusest. Puud kasutavad iseenda toodetud vaiku oma haavade – puukoore pragude ja oksade murdumiskohtade – raviks. Kuid see kõik ei ole pelgalt vanarahvatarkus – teadusuuringud on näidanud, et kuusevaik omab antibakteriaalset toimet grampositiivsetele mikroobidele perekondadest Streptococcus, Staphylococcus ja Entherococcus. Samuti on leitud, et kuusevaigus sisalduvatel orgaanilistel hapetel on nahaseenhaiguste vastane toime.

image-20220612212626-2

Pildil TLÜ x K.O Products koostöös valminud pulkdeodorandi prototüüp

Kuusevaigutooteid leiab enamasti salvide ja tinktuuride kujul – neid sobib kasutada kannalõhede, putukahammustuste, ekseemide, põletushaavade ja muude nahavigastuste raviks. Tallinna Ülikooli poole pöördunud ettevõtte Hea Masin OÜ esindaja soovis saada kuusevaigul põhinevat tahket toodet, mida oleks lihtne kasutada käsi määrimata. Selliselt sündiski idee valmistada kuusevaigupõhine hügieeniline huulepulk, mida oleks mugav kasutada suuümbruse naha hooldamiseks. Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi molekulaarteaduste laboris toimunud tootearenduse käigus leiti esmalt sobiv meetod kuusevaigu puhastamiseks ning seejärel pandi kokku
kuusevaiku sisaldava tahke toote retsept. Läbi viidud mikroorganismide vastase aktiivsuse katsed näitasid, et kuusevaik omab näiteks Staphylococcus aureuse, Pseudomonas aeruginosa ja Streptococcus pyogenesi kasvu inhibeerivat toimet.

Looduslikel komponentidel põhineva deodorandi arendus

Tänapäeva kosmeetikatrende jälgides selgub, et tarbijad soovivad üha enam kasutada mittetoksilisi, naturaalseid, vähendatud koostisainetega tooteid. Deodorantide puhul otsitakse aga selliseid tooteid, mis ei sisaldaks näiteks alumiiniumi, tsinki, talki ja parabeene. Koostöös K.O Products OÜ-ga arendati Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudis tahket pulkdeodranti, mille koostisest leiab ainult looduslikku päritolu komponente. Toode oli inspireeritud K.O Products OÜ esindaja enda loodud nahasõbralikust vahajasest kreemdeodorandist, mida täiendati seejärel vastavalt, et luua tahke formulatsioon.

image-20220612212959-3

Pulbri kujul käteseep, mille segamisel veega saadakse valmiskujul toode. Foto: Ari Care OÜ

Kuivseebi retsepti arendus

Jätkusuutlikkus on võtmesõna, mis peaks olema iga kaasaegse brändi sõnavaras. See reegel kehtib ka kosmeetikamaailmas, mistõttu üha enam tuleb juurde selliseid tooteid, mis ei sisalda näiteks üldse vett. Sellist lähenemist saab kasutada just paljude hügieenitoodete puhul.

Eestimaine bränd Ari arendas koostöös Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudiga „lisa- vett“ põhimõttel toimivat pulbrilist kätepesuseepi. Toote kasutamiseks peab tarbija seebipulbrile lisama kodus tavalist kraanivett, et tekiks seebilahus, mida saab vahupudeliga mugavalt doseerida. Selline lähenemine säästab vee kulu tootmisel, kuna vesi on sageli lihtsalt mahuaineks paljudes kosmeetikatoodetes ning aitab vähendada süsihappegaasi emissiooni toote transportimisel.

Last updated 06.11.2023 kell 11.32