Jätkusuutliku arengu prorektori blogi

Mida tähendab 21. sajandi 21. aastal olla targa ja kestliku eluviisi eestvedaja?

Oma mõtteid jagab jätkusuutliku arengu prorektor aastatel 2020-2021 Helen Sooväli-Sepping.

TLÜ

Minu jaoks on see tulevikku näitav eetiline, keskkonda hoidev ning tasakaalukas kompassinõel. Oleme võtnud vastutuse olla teenäitajad ühiskonnale. Suured muutused saavad alguse just ülikoolist, sest meie mõtted on vabad ja koos teadmistega võimaldab akadeemiline vabadus olla innovatiivne. Kestlik areng on Tallinna Ülikool missioon. Tsiteerin: “Tallinna Ülikooli missioon on toetada Eesti jätkusuutlikku arengut kõrgetasemelise teadus- ja õppetöö, haritlaste ettevalmistamise, ühiskondliku mõttevahetuse ning akadeemilise partnerluse arendamise kaudu.”

Mis on Tallinna Ülikoolis kestlikkuse valdkonnas otsustatud?
1.    Õppekorralduse eeskirja on lisatud punktid, mille alusel viime kõikidesse ülikooli õppekavadesse sisse uuenduse, et õppekava erialaained sisaldaksid „jätkusuutlikkuse põhimõtete omandamist ja rakendamist igapäevaelus ning teadus- ja loometegevuses“ (§ 4 lg 2 punkt 6). See tähendab, et Tallinna Ülikool võtab vastutuse teaduspõhiselt õpetada jätkusuutlikku arengut sotsiaalse, ökoloogilise, majandusliku ja kultuurilise vaatenurga kaudu. Oleme esimene ülikool Eestis, kes panustab reaalselt Eesti tasakaalustatud arengusse õppetegevuse kaudu. 
2.    Valmisid Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu tegevussuunad. Töörühma poolt loodud dokumendile  andis ülikoolipere sisukat tagasisidet ja tänaseks on valmis puhtand, mis saadetakse siseveebi kaudu kõigile tutvumiseks ning üksuste juhtidele täitmiseks. Ühtlasi on see dokument sisend uue Tallinna Ülikooli arengukava ettevalmistamisel.
3.    Koostöös Eetika töörühmaga loodi ülikooli töötajatele mõeldud vaimset tervist toetava nõustaja ametikoht, kes abistab tekkinud keeruliste tööalaste ja eraeluliste pingetega hakkama saamisel.
4.    Loodi keskkonnateadlikkuse koordinaatori ametikoht, kelle töö peamine eesmärk on ülikooli keskkonnaalaste eesmärkide seadmisele ja täitmisele kaasaaitamine, samuti keskkonnateadliku kultuuri tekkimisele kaasaaitamine.

Kokkuvõte tehtust
Lisaks suurematele otsustele on veel ellu kutsutud mitmeid ettevõtmisi. 
Koostöös haldusosakonnaga vaadati läbi 2020-2021. aasta ülikooli hanked eesmärgiga muuta nende kirjeldusi nii, et hanked sisaldaksid keskkonnasäästlikkuse põhimõtteid. Samuti lähtusime põhimõttest toetada kodumaist ettevõtlust, näiteks kasutusel olevad desovahendid on Eestis toodetud. 

Koostamisel on Tallinna Ülikooli Energiaaudit, mis määratleb ülikooli linnaku hoonete ressursitõhususe ning võimalused arendamiseks. Audit valmib 2021. aasta sügisel. Energiaaudit on seotud ülikooli linnaku liikuvuskavaga. Liikuvuskava soovituse kohaselt kaotati MARE hoone esiküljel asuv maapealsest parkla, et parandada jalgsi liikumise ruumi linnaku siseselt. Vastavalt kavale ootab veel ees parkimiskorralduse põhimõtete ühtlustamine ülikooli töötajatele.

Kutsuti ellu keskkonnateadlikkuse ning jätkusuutliku arengu teemalised meediaettevõtmised: üleülikooliline saatesari “Rohepöörde foorum”, Roheliste uudiste rubriik TLÜ Nädalainfos ja prorektori blogi. Need kõik on saanud ohtralt tähelepanu ja näiteks Rohepöörde foorumit on tänaseks vaadatud rohkem kui 2000 korda.

Kutsuti ellu õppetegevuse töörühm, mis loob raamistiku õppekavades jätkusuutliku arengu teemade kaardistamiseks ning töötab välja kestlikkusega seonduva temaatika lõimimise õppekavadesse. Selle tegevuse raames loodi kontaktid Põhjamaade ülikoolidega ning töörühm jätkab võrgustikuna. Õppetegevuse töörühmal on peatselt valmimas vahekokkuvõte.

Olulise prioriteedina oli valdkondlikes võrgustikes osalemine ning Eesti-sisese võrgustiku loomine.  

Rahvusvahelistumine toimus läbi õppetegevuse töörühma tegevuste ning võrgustike kohtumistes osalemise (Network of Universities from the Capitals of Europe ja Baltic University Programme) . Samuti käivitati koostöövõrgustik Tallinna ülikoolide (EKA, TTÜ, TLÜ) vahel eesmärgiga vahetada ideid, kogemusi ning seada ühiseid sihte muuta ülikoolid ressursitõhusamaks.  

Minu aeg rektoraadis jätkusuutliku arengu prorektorina saab läbi. Soovin tänada kõiki pühendud ülikooli töötajaid, kes on jätkusuutliku ülikooli algatustega kaasa tulnud, osalenud aruteludes, koosolekutel, kirjutanud artikleid, kuulanud saateid, olnud eeskujuks, tutvustanud jätkusuutliku arengu teemasid kolleegidele ja õpetanud seda tudengitele ning tegutsenud nii ülikoolis kui väljaspool ülikooli kestliku arengu saadikutena.

Jään lootma, et jätkusuutlik areng kinnistub Tallinna Ülikooli identiteedis.

Helen Sooväli-Sepping
Jätkusuutliku arengu prorektor aastatel 2020-2021

Kokkuvolditav tops
Selleks, et vähendada ühekordseid topse ülikooli söögikohtades, on peatselt võimalik osta TLÜ Teabekeskusest väga kvaliteetseid kokkuvolditavaid topse. Peatselt asenduvad ühekordsed topsid ja söögikarbid korduvkasutavatega.