Tule Tallinna Ülikooli tasuta lühiloengutele 23.-28.04. 2018.

Esmaspäev, 23.04.2018
Kellaaeg  
Ruum  
Õppejõud  
Loeng  
Tutvustus 
11:00-12:00 S-322 Kairi Koort Mida kaasaegsed molekulaarteadused räägivad meile sellest kes me oleme? Viimase paarikümne aasta jooksul läbiviidud genoomikauuringud on toonud juurde palju teadmisi selle kohta millised on inimese genoomi komponendid, kuidas selles sisalduv informatsioon avaldub ning millist mõju muutused selles informatsioonis võivad omada meie tervisele. Varem laialtlevinud seisukohad selle kohta kuidas on genoomi avaldumine reguleeritud on uute molekulaarbioloogiliste teadmiste valguses revideerimisel, seda ka tänu mikrobioomide uurimise hoogustumisele ning moodsate süsteemibioloogiliste lähenemiste kasutamisele. Loengu käigus antakse ülevaade sellest mida me täna teame sellest kes me oleme ning arutletakse bioloogiateaduse tulevikusuundade üle
12:00-13:00 N-416 Priit Hõbemägi Mobiilne ajakirjandus Igaüks võib olla ajakirjanik, kui tal on taskus mobiiltelefon. Aga kuidas seda õigesti ajakirjanduse tegemiseks kasutada? Profitrikid aitavad. NB! Max 16 osalejat.
14:00-15:00 M-213 Tiina Hiob Muutunud reklaamitegelikkus e reklaami 50 halli varjundit. Võrreldes 10ne aasta taguse turunduskommunikatsiooniga pole tänane reklaamipilt enam sama: kunagised tavapärased võtted ja meediakanalid on saanud lisaks väga erinäolisi formaate, mille puhul on tarbijal kohati keeruline aru saada, kas ta puutub kokku kaubareklaamiga, inimestevahelise kommunikatsiooniga suhtluskanalis, kunstiteosega või ajakirjandusliku artikliga. Vaatame üle tänased turunduskommunikatsiooni võtted ning püüame aru saada, mis on mis. Ikka selleks, et olla targem tarbija.
15:00-16:00 S-321 Triin Ulla Tähtis disaineriamet: õpetaja Miks õpetajaamet on kõige loovam, rutiinivabam ja huvitavam töö maailmas - ja samas kõige olulisem ja tähenduslikum? Tule saa teada!
16:00-17:00 S-223 Sander Paekivi Mida me saame teada saada? Teaduse tegemise eesmärk on välja selgitada seoseid maailmas asetleidvate fenomenide vahel - kirjeldada ja prognoosida toimuvat. Nii loome teooriaid protsesside kohta ning avastame uusi viise viimaseid enda kasuks rakendada. Seda vast nimetamegi uute asjade teada saamiseks. Kui palju aga võime teada saada? Kas seda on üldse võimalik teada saada? Saame loengus teada!
Teisipäev, 24.04.2018
Kellaaeg
Ruum 
Õppejõud  
Loeng            
Tutvustus  
11:00-12:00 S-322 Margus Vetsa  Kuidas mitte astuda prügiämbrisse? Vestlusring prügi ja taaskasutuse teemadel ning jäätmehoolduse aluste aine tutvustus. Vestlusringi viib läbi keskkonnakorralduse lektor Margus Vetsa.
12:00-13:00 S-335 Kerstin Kööp Õppimine on huvitav!

Alushariduse pedagoogid on loovad ja mängulised, leides oma töös alati põnevaid vaatenurki ja väljakutseid. Lastega koos töötamine on üheaegselt nii huvitav kui lõbus, ka õpetajaks õppimise tee on täis toredaid tegevusi ja kogemusi.

14:00-15:00 A-006 Marek Tamm Mida me mäletame Eesti ajaloost?

Kuigi Eesti ajalugu on suur ja lai, hindame, väärtustame ja mäletame me sellest vaid väikest osa. Kuidas on kujunenud meie teadmised Eesti ajaloost? Miks me peame kõik Eesti ajaloost oluliseks enamvähem samu sündmusi ja isikuid? Millised on alternatiivsed võimalused Eest ajalugu uurida ja mõtestada?

14:15-15:15 U-115 Irina Pähn Balleti alused Tallinna Ülikooli koreograafia õppekava (BFM) õppejõud Irina Pähn viib läbi praktilise tunni, kus loengus viibijad saavad tuttavaks klassikalise balleti baaselementidega ning lühekese ülevaadega balletist kui treeningsüsteemist. Oleks hea, kui kaasas oleksid treening riided, et saaksime vabalt liikuda.
16:00-17:00 S-322 Maris Saagpakk Bach ja Rammstein, Bratwurst ja Döner - mis on saksa kultuur tänapäeval? Bach ja Rammstein, Bratwurst ja Döner - mis on saksa kultuur tänapäeval? Saksa keelt ja kultuuri õppides saame teatud ettekujutuse Saksamaast, sealsetest kommetest ja mentaliteedist. Sinna kuuluvad suurkujud erinevatest eluvaldkondadest nagu Martin Luther või Caspar David Friedrich, Johann Sebastian Bach või Alexander von Humboldt, aga ka pahalased nagu Adolf Hitler; sinna kuuluvad sümboliväärtusega objektid nagu Brandenburgi väravad või Kölni toomkirik; aga sinna kuuluvad ka saksa popkultuuri tegijad nagu vanameistrid Rammsteinist või pandamaskiga Cro. See kõik ja veel palju muud võiks sulanduda üheks saksa kultuuriks, kuid ometi päriselt ja täielikult ei sulandu. Saksamaal on palju vähem ühist arusaama sellest, mis on sakslus ja kas see üldse olemas on kui meil Eestis eestlaseks olemise kohta. Loengus pakutakse kaasamõtlemiseks mõned ideed ja nägemused, kuidas erinevad kultuurilised ja poliitilised rühmad Saksamaal rahvuslikkust näevad ja arutatakse Saksamaa suutlikkuse üle erinevaid sinna saabunud rahvaid integreerida.
Kolmapäev 25.04.2018
Kellaaeg  
Ruum  
Õppejõud  
Loeng  
Tutvustus  
11:00-12:00   S-232 Dashiell Stanford  Hacking the mind and other adventures in human psychology (ingliskeelne loeng) In this lecture, I will focus on current topics in human psychology, neuropsychology, and cognition. This informal talk will include discussions about short-term memory, selective attention, blindsight, prejudice, musical earworms, autistic savants, and other fascinating glimpses into the human mind. The lecture will be given in English.
12:00-13:00 S-243 Kadri Aavik Mis on sugu? Miks ja kuidas seda uurida? Sissevaade soosotsioloogiasse

Mida tähendab sugu? Kas sugusid on ainult kaks? Kuidas on sugu seotud seksuaalsusega? Loeng annab põgusa sissevaate kaasaegsete soouuringute põhimõistetest ja olulisematest uurimisprobleemidest ning aitab mõista sookategooria läbivust ja mõju erinevates ühiskondlikes kontekstides.

14:00-15:00 S-326 Maria Zeltser Matemaatika arvutimängudes Kas teadsid, et arvutimängude arendamisel pole võimalik ilma matemaatikata hakkama saama? Matemaatikat vaja, et arvutada Angry Birdi lendu trajektoori, leida parima tee punktist A punkti B, joonistada ja värvida objekti, arvutada relvast välja lastud kuuli lendu.
15:00-16:00 S-335 Eeva Kesküla Töötuba: Antropoloogia - inimkogemuse uurimine Töötoas vaatleme lähemalt, mis üldse on antropoloogia ning mida antropoloogid uurivad. Tutvustame erinevaid uurimisteemasid krishnaiitidest kaevuriteni ja Kohtla-Järvelt Kariibi mere saarteni. Samuti arutleme selle üle, millistes ametites võiks antropoloogiaõpingutest kasu olla.
Neljapäev, 26.04.2018
Kellaaeg  
Ruum  
Õppejõud  
Loeng  
Tutvustus  
12:00-13:00   S-326 Merilin Aruvee  Tekst ja selle tasandid (töötuba) Kas teksti saab alati vaid lugeda? Tänapäevast teksti võib ju ka kuulda, näha ja katsuda. Milline võib olla moodne virutaalne tekst ja millistest kihtidest see koosneb? Loeng tutvustab mitmemooduselise ehk multimodaalse teksti eripära ning eritleb koos kuulajatega ühte näidet. 
14:00-15:00 S-223 Mihkel Kangur  "Kuidas loodus meid hoiab"

Kui vaadata meie peamisi viise kuidas loodusest räägitakse, siis need keskenduvad peamiselt kas loodusega seotud probleemidele ja liikide tundmisele. Oma loengus püüan näidata aga seda kuidas loodus tervikuna toimib ja kuidas ta sealjuures meile, inimestele erinevatel viisidel toeks. Sageli on looduse poolt meile kõigile pakutavad hüved meile nii igapäevased, et me ei märkagi neid, samas ilma sellise toeta ei saaks ka elu olla. Arutleme koos selle üle, miks loodus meile selliseid hüvesid võimaldab.

15:00-16:00 S-326 Katrin Laas  Päikesetormidest ja nende mõjudest meie tehnikale

Loengus arutatakse päikesetormidest, nende tekkimisest ja sellest, kuidas nende mõju erinevatel skaaladel hinnatakse ning milliseid probleeme võivad nad tehiskaaslastele, maa sidetehnikale ja elektrivõrkudele tekitada.

Reede, 27.04.2018
Kellaaeg   Ruum   Õppejõud   Loeng   Tutvustus  
12:00-13:00   S-322 Helen Geršman Araabia keele töötuba "Araabia keel: erinevate kihistuste maitse ja käeharjutus" Araabia keel: erinevate kihistuste maitse ja käeharjutus: Töötoas teeme esimesi samme araabia keele häälduses ja lühidialoogides nii kirjakeeles kui dialektides. Selle kõrval proovime kätt ka araabia kirja ilu paberile saamises - tavalises käsikirjas ja kalligraafias.
12:00-13:00 S-335 Sirje Virkus Info üleküllus ja kuidas infopädevus võimaldab sellega toime tulla

Info ülekülluse probleemid on pikka aega olnud uurimisobjektiks mitmete valdkondade teadlastele. Kui isik peab töötlema rohkem informatsiooni kui ta on võimeline, siis tekib informatsiooni üleküllus, mis toob kaasa töö efektiivsuse languse, informatsiooni kao, stressi, ärritumise, motivatsiooni languse, tööga rahulolu languse ning mõjutab otsuste kvaliteeti. Tänapäeval on info üleküllus isegi põhjustanud haiguse, mida tähistatakse terminiga 'infoväsimuse sündroom' või 'info ülekülluse sündroom'. Kõnealuses loengus käsitleme infoülekülluse fenomeni, selle põhjuseid ja tagajärgi ning kuidas sellega toime tulla.

14:00-15:00 S-322 Oliver Laas Kas meil on kohustus aidata virtuaalseid sõpru?

Sõprus on täisväärtusliku elu oluline osa. Sõpradega koos veedetud aeg ei ole pelgalt nauditav, vaid võib aidata meil ka inimestena kasvad. Sõprusega kaasnevad aga moraalsed kohustused. Näiteks on meil kohustus aidata oma sõpru, kui nad meie abi vajavad. Virtuaalsed sõbrad on sõbrad, kes suhtlevad peamiselt ainult infotehnoloogia vahendusel. Kas meil on moraalne kohustus aidata oma virtuaalseid sõpru, kuigi me ei pruugi nendega kunagi füüsiliselt kokku puutuda? Mis sõprus üleüldse on ja miks see on väärtuslik? Loengus püüame neile ja teistele küsimustele vastuseid leida.

15:00-16:00 S-321 Lii Lilleoja Erivajadused: Kelle probleem?

Erivajadustega noored võivad kogeda raskusi suhtlemisel ja ühiskonnas toimetulekul. Kõik ühiskonnaliikmed ei oska kahjuks suhelda erivajadustega noortega ja tunnevad end ise abituna.  Loengul arutleme, mis aitaks erivajaduste tekitatud suhtlemisprobleeme ületada.

Laupäev, 28.04.2018
Kellaaeg  
Ruum  
Õppejõud  
Loeng  
Tutvustus  
12:00- 13:00  S-321 Natalia Tšuikina Onomastika ja sotsiokultuurne keskkond: mängukoht! (venekeelne loeng)

Ономастика и социокультурная среда: место для игры! Прослушав лекцию, вы узнаете о том, чем занимается наука ономастика. Особенное место будет отведено представлению стратегий выбора логинов интернет-пользователей и способов наименований различных городских объектов (кафе, магазинов, ресторанов). В центре внимания окажутся примеры языковой игры в именах и названиях. Onomastika ja sotsiokultuurne keskkond: mängukoht!

Loengu käigus uurime, millega tegeleb lingvistika teadussuund onomastika. Erilise tähelepanu pöörame internet loginite valikute strateegiale ja erinevate linna objektide (kohvikud, poed, restoranid) nimetamise viisidele. Vaatlemise keskele jäävad keelelise mängu näited nimedes.

Rohkem infot akadeemia@tlu.ee