1.3.1 Kas vana koera on võimalik õpetada?

 

 

Panite peatükis 1.2 tähele, kui vaevaliselt on arenenud arusaam elukestvast õppest kui tõepoolest elu lõpuni jätkuvast vaimsest arendustööst. Ideoloogia taga on kahtlemata esimeses järjekorras majanduslik mõtlemine – investeerida tuleb (ainult) sinna, kust see tagasi toob, seejuures efektiivselt ehk kõige kiiremini ja kõige pikemalt.

Turumajandusliku mõtlemise kõrval töötavad ka müüdid. Mida te tegelikult mõtlete, kui näete 71-aastast loengus? Mõtlete, et mis talle ikka külge jääb, ta ei saa ju tänapäeva asjadele pihta? Aga las vanake käib pealegi, siin on talle seltskonda ja ajaviidet.

Allolev teoreetiline tekst on kokkuvõte raamatu Cohen, G. D. 2006. The Mature Mind: The Positive Power of the Aging Brain. Basic Books, New York esimesest osast. Soovitan seda teost lugeda tervikuna originaalis (ostes näiteks veebipoest amazon.com e-raamatu, mis maksab kaheksa eurot ja transpordikulu ei lisandu). Cohen'i raamat annab vananemisest arusaamisele hoopis teise perspekiivi võrreldes sellega, millega oleme harjunud.

Seni on nii uurimused kui ühiskondlik arvamus keskendunud vananemisele kui mandumisele, kui probleemile, kui läbinisti negatiivsele protsessile. Cohen trügib vastuvoolu ja esitab teaduslikke uurimistulemusi, mis tõestavad, et vanemas eas on inimesel võimeid ja omadusi, mis noortel puuduvad. Pange tähele, vanuse kasvades toimuvad positiivsed muutused! Ning mis kõige tähtsam – loodus on andnud inimesele võime hoida oma vaim korras ning isegi arendada seda senisaavutatud tasemest kõrgemale. Inimese aju on arenemisvõimeline kuni surmani.

Cohen'i raamatu peamine sõnum geragoogika jaoks on, et just õppimine on üks peamisi viise rakendada looduse poolt antud ajurakkude taastootmise võimet vanemas eas. Õppimine on tegevus, mis tihendab ajurakkude vahelisi seoseid, mis moodustavad vaimse seisundi (vastand füüsilisele seisundile) füsioloogilise aluse. Selline protsess käivitub õppimisel sõltumata inimese vanusest.

Illustreeriv humoorikas pilt aju omadustest: http://www.feedreader.com/feed/Bobbi_s_Blog/104322164