Fakte kofeiinist

Kofeiin ja vedelikukadu ? 

Kofeiini peetakse üldiselt aineks, mis viib organismist vedelikku välja. Samas on USA Riikliku Teaduste Akadeemia meditsiiniinstituudi uurimus kindlaks teinud, et kofeiini ja alkoholi sisaldavad joogid viivad küll vett organismist välja, kuid selle mõju on lühiajaline.

Seega kofeiinil võib olla lühiajaline (3-5 päeva kestev) organismist vett väljutav efekt, kuid seda ainult inimeste puhul, kes tavaliselt kofeiini sisaldavaid jooke ei tarbi. Kofeiini sisaldavatel jookidel ei ole vedelikku väljaviivat efekti, kui inimene tarbib kofeiini regulaarselt (nt joob kohvi). Juba tarbitud vedelik ise tasakaalustab vedelikukaotuse.

Kofeiin ja luud?

Kofeiin pärsib kaltsiumi, magneesiumi, tsingi ja raua imendumist.

Mõõdukal tarbimisel ei ole kofeiin tervisele kahjulik ega mõjuta kuidagi ka inimese luude olukorda. Osteoporoos ehk luuhõrenemine on skeleti haigus, mille puhul väheneb luude mass ja häirub luukoe struktuur. Selliste muutuste tagajärjel muutuvad luud hapraks ja hõredaks ning murduvad kergesti. Riskifaktorid haiguse tekkimisel on kaltsiumipuudus organismis, vähene liikumine, ebatervislik toitumine, suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, aga ka kroonilised haigused ja pärilikkus perekonnas.

Kofeiin viib uriiniga kaltsiumi organismist välja sel juhul, kui me seda mineraalainet toiduga tagasi ei saa. Liigse kohvi tarbimine tõstab luuhõrenemise ohtu ja vähese luumassi riski neil, kes manustavad vähe kaltsiumi. Soovitus kõigile on juua kohvi koos piima või koorega. Kohvi liigtarbimine võib põhjustada kaltsiumitagavarade mobiliseerimist, mille tulmusel võivad esineda krambid.

Kohvi ja vererõhk?

Kofeiini tarbimine ei põhjusta kroonilist kõrgvererõhktõbe ega ka pidevat vererõhu kõrgenemist. Inimesed, kes on kofeiini suhtes väga tundlikud, võivad kogeda vererõhu kerget tõusu vahetult pärast kofeiini tarbimist, kuid üldjuhul piirdub mõju mõne tunniga.
Uuringud on näidanud, et isegi kui vererõhk tõuseb, siis vaid mõõdukalt ja vähem, kui näiteks trepist üles ronides. Siiski on soovitatav kõrge vererõhu korral konsulteerida kofeiini tarbimise asjus oma arstiga ja jääda nimetatud toiduainete tarbimisel mõõdukaks.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License

TLU Pedagoogilise Seminari Noorsootöö õppekava ainete "Tervisekasvatus ja esmaabi" ja "Ohutus ja riskiennetus noorsootöös" täiendav osa