Mängurlus

Hasartmängimine on atraktiivne meelelahutuse vorm, milles on ühel või teisel moel kätt proovinud väga palju täiskasvanud inimesi. Tänapäeva ühiskonnas on normaalne, kui inimesed mängivad perekonna või sõpradega raha peale kaarte, tegelevad bingoga, veedavad aega mänguaautomaatide juures, ostavad loteriipileteid või teevad kihlveo panuseid ning külastavad ka kasiinosid. Kõiki neid harrastusi peetakse lõbusateks ja need on ühiskonna poolt aktsepteeritud vaba aja veetmise moodused. Unistused võitmisest, määratutest rikkustest ahvalevad inimesi oma õnne proovile panema. Kuid enamus inimesi on siiski realistlikud, nad loodavad võita, kuid tegelikult eeldavad kaotamist pannes mängu ainult niisuguse summa, mille kaotust nad saavad endale lubada.

On olemas üldine kokkulepe, mille kohaselt on hasartmängudel vähemalt viis komponenti:
1. Hõlmab kahte või enamat osalist ( millest üks võib olla organisatsioon).
2. Sündmused põhinevad kindlusetusel.
3. Väärtusega esemed jaotatakse uuesti välja vastavalt nende kindlusetute sündmuste tulemusele.
4. Väärtusega esemed ei piirne rahaga.
5. Osalemine on vabatahtlik.

Kuigi väärtusega ese, mis mängus panustatakse on tavaliselt raha, on ka juhtumeid, kus inimesed on panustanud vallasomandi, kinnisvara, koguni naise või tütre seksuaalse soosingu peale.
Hasartmängu populaarsuse muudab veelgi huvitavamaks, et pole olemas ühtegi ilmset selgitust, miks tunnevad inimesed selle poole tõmmet, nagu oleks tegemist bioloogilise vajaduse või mõnuainega, mille kasutamisega kaasneb füüsiline heaolutunne.

Mängukeskkonnad on peaaegu piiritud ja inimesed veavad üksteisega peaaegu kõige peale kihla.Suuremad vormid on:

  • Õnnemäng- raha vahetamine mängu tulemuste vastu. Siia kuuluvad kaardimängud, mänguaautomaadid, pokkeriautomaadid, müntidega toimivad mänguautomaadid, mündiviskamismängud ning kasiinomängud.
  • Kihlvedu- rahalise panuse tegemine tulevase sündmuse tulemusele. Hobuste võidujooks, spordisündmused, valimised.
  • Loterii- raha väljajagamine loosi või numbri alusel. Kraabitavad kiirloteriid, heategevusloterii, bingo, tavapärane loterii.
  • Hangeldamine- õnnemäng äritegevuses, kindlustuses, aktsiaturgudel.

Eestis tegutseb Eesti Hasartmängude Korraldajate Liit. EHKLiidu tegemiste kohta võid huvi korral lugeda (klikka) SIIT.

Eestis saavad kasiinosõltuvusest kasu paljud erinevad MTÜ’d, kes esitavad oma projekte Hasartmängumaksu Nõukogule. Hasartmängumaksust toetatakse haridust, kultuuri, sporti, sotsiaalvaldkondi. Selle toel näiteks kerkis ka Eesti Kunstimuuseum. Hasartmängumaksu Nõukogu teenindab Kultuuriministeerium. HMN kohta võid lugeda (klikka) SIIT.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License

TLU Pedagoogilise Seminari Noorsootöö õppekava ainete "Tervisekasvatus ja esmaabi" ja "Ohutus ja riskiennetus noorsootöös" täiendav osa