Aruküla vene õigeusu kiriku kihelkonnakool
Mai Erbe


1870. aastate algul võttis Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku Püha Sinod vastu otsuse ehitada Jüri kihelkonda Rae valda Arukülla kool 40 õpilasele. Miks just Arukülla? Lähedal asuvas Kangla külas ja ümberkaudsetes külades, näiteks Lagedil, Venekülas ja Kostiveres elas õigeusklikke perekondi.



Aruküla kiriku- ja kihelkonnakool 1887. aastal

1873. aasta 8. novembril avati Arukülas vene õigeusu (kreeka-katoliku usu) kihelkonnakool. Kool oli 4 õppeaastaga 2-klassiline kool Aruküla praegu varemetes seisva vene kiriku kõrval, kus põhiaineteks olid usuõpetus, vene keel, aritmeetika, ajalugu ja maateadus. Klassi seintel olid pildid: eesseinas Vene tsaar koos abikaasaga, külgseintel papile kleebitud pühapildid jumala, inglite ja kuradiga. Ühes nurgas oli lae all ikoon, mille poole tuli pöörduda päeva algus- ja lõpupalve lugemise ajal. Muusikariistaks oli orel – kooli uhkus – ja selle hääl kostis kaugele. Kuni 1889. aastani said eestlased ka emakeelset õpetust, sellest alates oli kool aga rangelt vaid venekeelne.

Aastatel 1888–1900 olid koolis eraldi tütarlaste ja poiste klassid. Õpetus oli ainult venekeelne, kooli juhatajaks oli õigeusu kiriku preester
Kirill Janson.

1904. aastal oli koolis 4 õpetajat: 2 õigeusu köstrit-salmilauljat Toomingas ja Nokkur, õpetaja Kilgas, kes andis luteriusu tunde, ja naisõpetaja Lebjotkina. Kooli juhatajaks oli preester
Pavel Kolon, kes andis ka õigeusu tunde.

1905. aastal hävis tulekahjus osa majast. Koolimaja taastati täielikult 1908. aastaks.




Aruküla 2-klassiline kirikukool. Foto aastast 1910


1909. aastal suunati Arukülla vene kirikukooli õpetajaks Riia vaimuliku seminari lõpetanud Tõnis Orgussaar



Vene õigeusu kiriku kõrval oleva Aruküla kihelkonnakooli õpilased 1918. aasta kevadel. Helmuth Buschmann: „Foto pärineb minu ema Martha Tamson-Buschmanni (1905–1999) Kulli küla Pukso talu pildikogust. Ta ise on fotol kolmandas (püstiseisvas) reas vasakult seitsmes. Signe Kivi vanaema.“


Iseseisvas Eesti vabariigis kehtestati 1918. aastal eestikeelne õpetus, mis seati sisse ka Aruküla vene õigeusu kihelkonnakoolis. 1921. aastal viidi õpilased Aruküla mõisa, kus moodustati vallakoolist ja kihelkonnakoolist kokku Aruküla 6-klassiline algkool.

Vene kiriku koolimaja lammutati 1925. aastal, materjali kasutati kütteks.




Aruküla vene õigeusu kirikukooli koht 2014. aasta aprillis


jFotod: Mai Erbe ja Helmuth Buschmanni erakogudest, kaasaegne foto Mait Eerik


* * *

Vaata lisaks:

Aruküla kooli juhid ja õpetajad

Aruküla vaba waldorfkool

* * *