Persoon

"Ekspert eetris” alustas aruteluga Eesti omavalitsuste üle

Saatesari „Ekspert eetris” uue hooaja avasaade keskendus lähenevatele omavalitsuste valimisele. Rahvusvahelisel demokraatiapäeval, 15. septembril oli saatejuht Katrin Saksal külas TLÜ ühiskonnateaduste instituudi avaliku halduse lektor Kersten Kattai.

pilt

Uute kohalike omavalitsuste sünnist on nüüdseks möödas neli aastat. Kersten Kattai hinnangul võtab uue valla tunnetuse kujunemine vähemalt kaks valimisperioodi, seega ei ole praegused omavalitsused nende elanikele ehk veel päris “oma”. Samuti on kohalike valimiste eelne valimisdebatt alati väga omavalitsuste keskne, oleks hea käsitleda ka laiemaid valitsemiskorralduse ja poliitiliste suundade küsimusi. Hetkel sellist ühiskondlikku debatti ja tõsisemat arutelu veel ei ole.

Kersten Kattai võrdleb tsentraliseerimise ning detsentraliseerimise trendi ning leiab, et omavalitsuste võimekus on aastatega kasvanud ning nad peaksid saama kaasa rääkida nii rahastusküsimustes kui muudel olulistel teemadel. Mõnel juhul, näiteks kaasava hariduse osas, saavad omavalitsused varasemat palju paremini hakkama. Paljusid poliitika eesmärke riik ilma omavalitsusteta ei ole võimeline saavutama. Lähiajal ei ole siiski oodata suurt omavalitsusreformi, kuna need käivad tavaliselt paarikümneaastase intervalli järel.

Riigi ja omavalitsuste suhted detsentraliseerimise ja omavalitsuste suurema usaldamise suunas arenevad nagu kivi uuristub tilk haaval.” 

Kersten Kattai

Lähenevad valimised puudutavad ligi 1700 volikogu liikme kohta, aga ei pruugi kaasa tuua väga palju uusi inimesi ega mõtteid. Demokraatia kvaliteedi üks näitajaid on aga just eliidi ringlus, kas, kui palju ja kui kiiresti inimesed juhtivatel kohtadel vahetuvad. Katrin Saks soovitab kindlasti valimiskasti juures mõelda sellele, et kohalikul tasandil on suhteliselt tagasihoidlikult esindatud naised ja noored.

Tallinna Ülikoolis ilmus äsja ka kolmeköiteline RIigiteaduste kõrgkooliõpik, mille esmaesitlus toimus 15. septembril Tallinna Ülikoolis. Laiemale avalikkusele mõeldud raamatut tutvustav teadusseminar "Avaliku poliitika kujundamisest: Avalik poliitika ettearvamatu arengusuundadega ja iseteadlike kodanikega ühiskonnas" leiab aset 22. septembril: https://www.tlu.ee/yti/sundmused/teadusseminar-avaliku-poliitika-kujund…

logo

“Just äsja imestati, kas nüüd hakatakse ka riigi juhtimiseks eriluba nõudma. Kes need kolm köidet läbi töötavad, võiksid selle loa tõesti saada. Kirjas on palju näiteid just Eesti kohta, ning lisaks akadeemilisele küljele on see vajalik teadmine kõigile, kes kuidagi avaliku poliitika kujundamisel kokku puutuvad.”

Katrin Saks