Pressiteade

Ilmus Margus Oti uurimus Vana-Hiina muusikakultuurist

Esmakordselt ilmus eesti keeles põhjalikult kommenteeritud käsiraamat Vana-Hiina muusikast. Margus Oti „Muusika ja muundus: Valik klassikalisi tekste Hiina mõttepärimusest“ on raamat Vana-Hiina muusika- ja ennustamispärimusest.

Muusika läbib maailmakõiksust ning ennustamises ehk vaimulugemises kehastub maailma toimimine. Teoses on hulk Vana-Hiina tekstide tõlkeid muusika ja ennustamise kohta. Neid hiina kultuuri kaht väga olulist aspekti on filosoofiliselt avatud ja mõtestatud pikas sissejuhatuses. Siinsetest tekstidest võiks abi olla mitte üksnes kauge aja inimeste maailmataju mõistmisel, vaid ka kulgemise mõtestamiseks praegusajal. Kui kasutada kaht levinud hiina väljendit nende kohta, siis muusika on rõõm ning muutused on kerged.

Sinoloog Märt Läänemets ütleb „Muusika ja muunduse“ tutvustuses, et tegemist on esmakordselt eesti keeles ja eesti autori sulest ilmunud väärtusliku käsiraamatuga Vana-Hiina kultuuri õppimiseks. „Raamat keskendub muusika kandvale ja siduvale osale Vana-Hiina kultuuris ja maailmavaates – muusika oli kõigi teiste kultuuri- ja mõtteloo valdkondadega läbi põimunud,“ lisab ta. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikateaduse professor Toomas Siitan märgib, et kui lääne kultuur kannatab tavaliselt pealispindse vaatluse all, siis Oti „Muusika ja muundus“ läheb põhjani – hiina muusikakultuuri elementide käsitlusest Vana-Hiina muusikat puudutavate tuumtekstide tõlgeteni, mis on kommenteeritud filosoofi põhjalikkusega. „Nii Ida kui Lääne mõttepärimuses hõlmab muusika tervet maailmakõiksust ning on imekspandav, kuivõrd on muusika olemust mõistetud ka lahkneva kultuuripagasi ja kaugete keelesüsteemide pinnal tuumalt sarnasena,“ ütleb ta.

Margus Ott (snd 1975) kaitses doktorikraadi filosoofia erialal Tallinna Ülikooli Eesti humanitaarinstituudis 2014. aastal. Oti vahendusel on eesti keelde jõudnud mitmed lääne mõtlejate tekstid ning käsikirjaliselt ka katkendeid Hiina eri ajastute filosoofidelt. Oti kui filosoofi algupärase filosoofilise maailmatõlgenduse võtab kokku aastatel 2015–2018 ilmunud kuueköiteline monograafia „Väekirjad“.

„Muusika ja muundus“ ilmus Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas „Acta Universitatis Tallinnensis. Humaniora“.

Raamatu väljaandmist on toetanud TLÜ Konfutsiuse Instituut ja Eesti Kultuurkapital.