Teadus

Teadlased loodavad sahhariididest leida läbimurret koroonaviiruse vastu võitlemisel

Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi biopolümeeride keemia professor Rando Tuvikene asub Eesti Teadusagentuuri toel uurima mikroorganismidest ja merebiomassidest pärinevaid sahhariide, et leida preparaate, mis aitaksid koroonaviiruse levikut piirata.

labor

SARS-CoV-2 ehk koroonaviiruse leviku peatamiseks on oluline välja selgitada potentsiaalsed viirust inaktiveerivad ained ja preparaadid ning nende kasutusvõimalused tavatoodetes. Mitmetel bakteriaalsetel ning merebiomassidest pärinevatel sahhariididel on viirusevastased omadused.

„Üldplaanis on teada, millise struktuuriga molekulid on potentsiaalselt viiruste inaktiveerimise osas kõige efektiivsemad. Siia hulka kuuluvad näiteks sulfaatrühmi sisaldavad polüsahhariidid, mida muu hulgas võib leida ka merevetikatest,“ selgitab professor Rando Tuvikene. Ta lisab, et mõned seda tüüpi molekulid on võimelised inaktiveerima HIVi, herpes- ja seagripiviirust.

Projektis „Viirusevastase toimega sahhariidid: rakendused desovahendites, kosmeetikatoodetes ja farmatseutilistes formulatsioonides“ selgitavad teadlasd välja spetsiifiliselt SARS-CoV-2 suhtes viirusevastase toimega polü- ja oligosahhariidid (sh fruktaanid, sulfaaditud galaktaanid, fukaanid, glükaanid) ning tuvastavad preparaatide struktuuri ja antiviraalse võimekuse vahelisi seoseid.

Rando Tuvikene
Professor Rando Tuvikene

Rando Tuvikese sõnul sõeluvad teadlased esmalt välja kõige potentsiaalsema viirusevastase toimega sahhariidid ning seejärel jätkatakse kõige tugevama toimega preparaatidega uuringu teises faasis, kus neid testitakse näiteks desovahendites ja kosmeetikatoodetes. Teadlased kaasavad uuringu esmaseks skriininguks enam kui 60 erinevat preparaati.

Hetkel kättesaadavad desovahendid hävitavad Tallinna Ülikooli professori sõnul küll efektiivselt viirust, aga see toime on lühiajaline. Koos koostööpartneritega loodabki Tuvikene uuringus leida preparaate, mis jätaks nahale kaitsekihi, et viirusevastane toime püsiks seal pikemat aega.

Praegu on väga paljud SARS-CoV-2 teemaga seotud uuringud uudsed, sest teame viirusest veel üsna vähe. „Enamikku meie uuringusse kavandatavatest sahhariididest ei ole varem selle viiruse peal testitud. Siin võib olla suur potentsiaal läbimurdeks nii teaduslikus kui ka rakenduslikus plaanis ehk SARS-CoV-2 leviku tõkestamiseks,“ usub Tuvikene.

Projekti raames on plaanitud preparaatide testimine Tartu Ülikooli kolmanda ohutusklassi laboris BSL-3, mis kõigi eelduste kohaselt alustab tööd tuleva aasta alguses. See on üks vähestest laboritest Eestis, kus saab nii-öelda elusa SARS-CoV-2 peal uuringuid teostada.

Projekt "Viirusevastase toimega sahhariidid: rakendused desovahendites, kosmeetikatoodetes ja farmatseutilistes formulatsioonides" kestab 01.10.2020 – 31.12.2021. Seda toetab Eesti Teadusagentuur (ETAg) 200 000 euroga. Projekti juhib Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi biopolümeeride keemia professor Rando Tuvikene. Meeskonnas on lisaks Tallinna Ülikooli teadlastele Tartu Ülikooli viroloogid ja polüsahhariidide uurijad ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi (KBFI) keemikud. Lisaks teaduspoole esindajatele on projekti kaasatud partnerid erasektorist Chemi-Pharm AS, Vipis OÜ ja Furcella OÜ.

Teised projektid, mis pälvisid ETAgi toetuse.