In memoriam: György Andras Schöpflin

19. novembril 2021 lahkus meie seast armastatud filosoof ja sotsiaalteadlane, Tallinna Ülikooli audoktor György Andras Schöpflin.

In memoriam: György Andras Schöpflin

György Andras Schöpflin oli Ungari päritolu tunnustatud Briti filosoof ja sotsiaalteadlane, kelle peamiseks uurimisvaldkonnaks oli rahvuskuuluvuse ja omariikluse suhestumine poliitilise võimuga, erilise tähelepanuga postkommunistlikele riikidele. 

György Andras SchöpflinG. Schöpflin oli mitme Kesk-Euroopale pühendatud teose autor ning avaldas ka mõned mõjukad raamatud rahvusluse probleemidest nagu „Nations, Identity, Power“ (2000) ja „Myths and Nationhood“ (koos Geoffrey Hoskingiga, 1997). 

Alates 2004. aastast oli ta Euroopa Parlamendi Ungari saadik, resideerudes Tallinnas. Prof Schöpflin oli kuni 2004. aastani seotud Londoni Ülikooliga. Enda elu viimastel aastatel osales ta aktiivselt nii esineja kui korraldajana Tallinna Ülikooli rahvusvahelise suvekooli tegevuses ning suuresti tänu temale õnnestus kutsuda TLÜ-sse õpetama mitmeid esimese suurusjärgu nimesid. 

György Schöpflin aitas konsultandina paljudel Tallinna Ülikooli õpetlastel luua rahvusvahelisi sidemeid eelkõige Suurbritannia ja Kesk-Euroopa kolleegidega ning ta leidis võimalusi üliõpilastele stažeerimiseks.

Ülikool avaldab kaastunnet kõikidele György Andras Schöpflini lähedastele.