Tõnu Viik: ülikool on koht, kus erinevad seisukohad peaksid tekitama debatti

Hiljaaegu tegi ajakirjanik ja BFM-i meediaõppejõud Priit Hõbemägi intervjuu ülikooli rektori Tõnu Viigiga. Hõbemägi ja Viik rääkisid kõrghariduse elust ja olust ning muredest ja rõõmudest.

Tõnu Viik

Tänavu sügisel ilmunud Times Higher Educationi maailma ülikoolide edetabelist selgus, et Tallinna Ülikool on pingerea üldpositsioonil 1001–1200, kuid näiteks valdkondade pingereas on meie haridusteadused jätkuvalt 301–400 maailma parimate seas.

Tõnu Viigi sõnul kipume me Eestis neid pingeridu vahel liigse pinevusega jälgima. Ta ütles, et sellised edetabelid ennekõike rahvusvaheliseks turunduseks, mis aitab kaasa välistudengite värbamisele.

Priit Hõbemägi uuris Tõnu Viigilt ka selle kohta, millist kasu toovad ülikoolile välistudengid. Viigi sõnul aitavad välistudengid luua tudengite jaoks võimalust kogeda rahvusvahelist keskkonda, mis annab omakorda kogemusi, kuidas ka teistsuguse kultuuritaustaga inimestega suhelda. Ka on ingliskeelsete õppekavade olemasolu ülikooli jaoks oluline sissetuleku allikas. Eriti olukorras, kus rahalisi vahendeid napib.

Samas tõdeb Viik, et vahel on rahvusvaheliste üliõpilaskandidaate hulgas ka neid, kes kasutavad siia õppima asumist ennekõike selleks, et saada Euroopa Liitu sisenemiseks viisat. Sellise olukorra vähendamiseks proovib ülikool Viigi sõnul kandidaatidega kandideerimise protsessis võimalikult hästi tuttavaks saada. Et mõista motivatsioone.

Hõbemägi uuris rektor Tõnu Viigilt ka selle kohta, et millisena näeb Viik kõrghariduse tulevikku – kas õppimine on jätkuvalt tasuta? Tõnu Viik kinnitas, et tema eelistab rektorina kindlasti tasuta kõrgharidust. Viigi sõnul on Eesti liiga väike riik, et jätta kedagi rahaliste vahendite tõttu kõrgharidusest ilma.

Tasulise kõrghariduse puhul veenab Viiki vainult üks argument. Nimelt võiks väikse õppemaksu puhul teha üliõpilased erialavalikut teadlikumalt.

Hõbemägi ja Viik vestlesid ka ideoloogilistest piirangutest kõrghariduses. Nimelt pani üks USA filosoofiaprofessor hiljaaegu ameti maha, kuna uusvasakpoolsed ei lasknud tal tööd teha. Tõnu Viik ütles, et tema arvates on ülikool koht, kus erinevad seisukohad peaksid tekitama debatti, mitte andma alust diskrimineerimiseks. 

Lisaks rääkisid Viik ja Hõbemägi sellest, kas ülikool on teadus- või haridusasutus, kuidas kõrgharidus muutuva maailmaga toime tuleb ning millisena näeb Viik ülikooli koostööd haridus- ja teadusministeeriumiga.

Loe lähemalt kogu artiklit