Pressiteade

Harjumaa Omavalitsuspäev “HOP” toimub juba 1. oktoobril Rae vallas

1. oktoobril Rae vallas Kindluse Koolis (Roheluse tee 4, Järveküla) toimuv Harjumaa Omavalitsuspäev on pühendatud Eesti Vabariigi taastamise 30. ja Rae valla 155. aastapäevale.

pilt

Rae valla, Tallinna Ülikooli, Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Harjumaa Omavalitsuste Liidu ja MTÜ POLIS-e ühine Harjumaa Omavalitsuspäev kannab sel aastal pealkirja „Täienduskoolitus ja tasemeõpe ning nutikas kohalik omavalitsus“.

Omavalitsuspäeva üheks keskseks teemaks on samuti see, kuidas saab ülikool osaleda omavalitsustes aktuaalsete probleemide lahendamisel ning fookuseks on kohalike omavalitsuse ametnike täienduskoolitus ja tasemeõpe, muu hulgas ka info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teemadel.

Tallinna ülikooli rektori Tõnu Viigi sõnul on ülikool tänavuse HOP-iga tihedalt seotud seetõttu, et üritus keskendub tasemeõppele ja täienduskoolitusele. "Inimvara on keskne teema kogu Eesti ühiskonna arengus ja ülikoolid muutuvad uute väjakutsete raames üha olulisemateks valdkonna arengu osapoolteks. Täienduskoolituse alal oleme näiteks ühisel seisukohal, et ülikool ja vald võiksid olla riigis esimesteks ühise pilootprojekti osapoolteks,” ütles Viik. TLÜ rektor lisas, et tasemeõppes tuleb aina rohkem mõelda sellele, mida ühiselt koostöövõrgustiku kaudu ette võtta, et õppe-, teadus- ja arendustöö ning tööjõuturg enam seotud oleksid. “Ka siin oleme asunud ühiselt valla ja teiste partneritega näiteks mikrokraadide osas uusi lahendusteid otsima,” lisas Tõnu Viik.

Tallinna Ülikoolist osalevad üritusel haridusteadusteaduste, ühiskonnateaduste ja digitehnoloogiate instituudid. Ühiskonnateaduste instituudi direktori Indrek Graubergi sõnul on ühiskonnateaduste instituut kujunenud Eestis juhtivaks kohalike omavalitsuste kompetentsikeskuseks, kuna instituudil on nii riigi kui ka kohalike omavalitsustega tihe mitme aasta pikkune koostöö, mida näitavad juba kuue üleriigilise omavalitsuspäeva toimumised.

Graubergil on hea meel ka selle üle, et üha enam õppejõude ja ka üliõpilasi on asunud analüüsima praktilisi riigi ja kohaliku omavalitsuse teemasid ning seda just omavalitsuspäevade raames.

Tänavu toimub omavalitsuspäev Rae vallas, millest on saamas omamoodi arengukeskus. Raes otsitakse teiste Harjumaa valdade ja linnadega lahendusi näiteks sellele, kuidas töötada koostöös tööandjatega välja operatiivsemate kraadide pakkumist ülikoolides, näiteks mikrokraadidena.

Sulev Lääne, MTÜ Polis president, Tallinna Ülikooli õppejõud ning HOPi korraldamise koordinaator märkis, et nii omavalitsuspäeva kui ka riikliku tähtpäeva tähistamine riigi tasandil on kujunenud juba tradistiooniks. Nüüd on lisaks Raplamaale maakondlikku omavalitsuspäeva asunud korraldama ka Harjumaa ning Rae valla algatus on siin igati teretulnud, seda enam, et teatepulga on soovinud järgmisel aastal üle võtta juba Viimsi vald.

Lääne lisas, et omavalitsuspäeva teemade valik pärineb riigi, kohaliku omavalitsuse, ülikoolide ja teiste koostöövõrgustike osapoolte ühiste aruteludest. See tähendab, et ürituse päevakorras on valdkonna kõige aktuaalsemad küsimused. Näiteks avaliku halduse efektiivsemaks muutmisest ei ole mõtet rääkida kui sellega ei kaasne inimvarasse teaduspõhiselt panustamine ning nutikus ja ITK süsteemne kasutamise ei teki iseenesest.

Eelnevat arvestades on Rae vald vaatamata oma väljakutsetele samas riigi kõige kiiremini areneva vallana paljudele eeskujuks. Hea näitena on HOP küll maakondlik ettevõtmine, aga kättesaadavaks on kogu omavalitsuspäev tehtud kõigile, sh kõikidele valdadele-linnadele.

Harjumaa Omavalitsuspäeva KAVA

Kohtumiseni Harjumaa Omavalitsuspäeval Rae vallas 1.10.2021, mida on võimalik jälgida interneti vahendusel: https://hop.rae.ee/

HOP deklaratsioon