ÜTI korraldas rahvusvahelise populismiteemalise konverentsi

Angry times

Veebruaris toimus Tallinna Ülikoolis rahvusvaheline konverents "Angry times. Populism and Democracy discontent", mis rääkis populismi kui nähtuse eri vaatenurkadest ja selle väljakutsetest praeguses ühiskonnas.

Konverentsi eesmärgiks oli edendada kõrgetasemelist arutelu praeguse ajastu olulisel teemal: populism. Konverentsil peamiseks fookuseks oli populism ja demokraatia defitsiit ning populism ja selle seos globaliseerumise ning rahvuslusega. Lisaks arutleti populismi kui nähtuse võimalike tagajärjede üle Euroopa Liidule ja laiemale integratsioonile.

Pilt on eemaldatud.

Konverentsi idee autori, Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi Euroopa õiguse külalisprofessori Massimo La Torre sõnul viitab sündmuse pealkiri praegusele olukorrale paljudes ühiskondades, kus inimesed pole rahul oma elu ja poliitiliste süsteemidega. „Rahulolematusest hakkavad inimesed mässama ja võime näha kollektiivset viha eliidi ja kogu süsteemi vastu,“ kinnitab La Torre.

"Ühest käest võime öelda, et populism on uus poliitiline režiim ja liikumine, võimalik, et isegi režiim, mis seab ohtu meie seni seatud normid ja reeglid. Teisest käest populismi võib käsitleda kui demokraatia järkjärgulist devalveerumist riikides ja riikideülestes institutsioonides ning omamoodi hüüatus võtta tagasi kontroll põhiliste poliitiliste otsuste üle." lisab La Torre. 

Pilt on eemaldatud.

Konverentsil esines tuntud teadlasi paljudest riikidest. Teiste hulgas pidas ettekande Austraaliast John Keane, kes kõneles uuest populismist ja demokraatia kaitsmise strateegiatest. Londoni Westminsteri Ülikooli poliitilise teooria emeriitprofessor Chantal Mouffe aga kõneles populismist ja radikaalsest demokraatiast. Prantsuse politoloogia teadur Yves Meny rääkis oma ettekandes populismi võimalikust tulevikust ning selle väljakutsetest. 

 

Pildigalerii

Videod konverentsilt

Esinejate slaidid

Välisilma intervjuu John Keane'ga

Sirbi intervjuu Yves Menyga