YOUNG-IN con Mascarillas (maskides)

pilt

Pärast COVIDist tingitud pooleteiseaastast pausi said Madridis taas kokku COST projekti YOUNG-IN liikmed. 13-16. septembrini väldanud üritusse sisse mahtus palju – YOUNG-IN juhtkogu plenaaristungid ja töörühmade arutelud, perepoliitika workshop ja ühine õhtusöök Madridi kuulusrikka ajalooga Cafe Gijonis. 

Koroona-ajastule kohaselt toimusid koosolekud hübriidis – umbes pooled juhtkogu  liikmed olid füüsiliselt kohal, pooled osalesid Zoomi kaudu. Hübriidvormis arutelude läbiviimine oli omajagu katsumus, aga kohalolnutele korvas selle rõõm näost-näkku taaskohtumisest ja ühiselt veedetud vabast ajast. Nagu pildilt näha, on Hispaanias maskikandmisega palju rohkem kord majas kui meil siin Eestis. Siseruumides kannavad maske kõik ja isegi tänaval teevad seda paljud, kuigi seal maskikohustust pole. Ka distantsihoidmise nõuet järgivad hoolega nii asutused ja ettevõtjad kui inimesed ise. Kõige selle tulemusel on Hispaanias naktumise määr 100 000 inimese kohta vaid 80 Eesti 554 asemel.

YOUNG-INile, nagu  kõigile COST projektidele oli COVIDist tingitud piirangute aeg väga keeruline, sest kõik planeeritud kohtumised jäid ära või toimusid väiksema agendaga veebi teel; samuti ei saanud ette võtta lühiajalisi teadusvisiite (STSM) partnerite juurde. Selle eest käis aktiivne teadusartiklite kirjutamine ja nii ongi siin head saaki oodata. Lisaks juba eelmisel aastal COST toel Palgraves publitseeritud kogumikule ’Lowering the voting age to 16: Learning from real experiences worldwide’ ilmus äsja kirjastuses Policy Press Marge Undi ja kolleegide toimetatud kogumik ’Social Exclusion of Youth in Europe: The Multifaceted Consequences of Labour Market Insecurity’. Valisimisea langetamisele pühendatud kogumikust leiab artikli Anu Tootsi ja Tõnu Idnurme sulest, tööturu ebakindluse teemadel panustasid autoritena Marge Unt, Triin Lauri, Kadri Täht, Eve-Liis Roosmaa, Epp Reiska, Jelena Helemäe, Margarita Kazjulja ja Marti Taru. Sel aastal jõuab YOUNG-IN liikmetelt huvilisteni veel kolmaski kogumik  - ’Family Formation Among Youth in Europe: Coping with Socio-Economic Disadvantages’, kus Läti olukorda tutvustab sotsiaalkaitse suuna doktorant Anna Broka. 

Oktoobrikuu tuleb YOUNG-INile väga intensiivne – lõpetame jooksvat eelarveaastat ja teeme plaane projekti viimaseks, neljandaks tegvusaastaks. Oktoobris on kõigil, sh. kõigil ÜTI doktorantidel, õppejõududel ja teadlastel võimalus minna lühiajalisse teaduslähetusse (STSM –Short Term Scientific Missions). STSM grantide taotlemine on praegu avatud. Täpsemalt saab selle mobiilsusvõimaluse kohta lugeda veebilehelt  https://young-in.eu/ või uurida lisa YOUNG-IN projekti haldurilt Tõnu Idnurmelt (idnurm@tlu.ee)

***

YOUNG-IN põhieesmärk on mõista, millised on noorte eluvaldkondi läbivate halvemuste kujunemise mehhanismid ning leida poliitikaid nende kumuleeruvate halvemuste leevendamiseks.  Peamine teaduslik väljakutse on avardada poliitikakujundajate teadmisi noorte eluvaldkondi läbivate halvemuste põhjustest ning tõhustada nende teadmiste distsipliinide- ja riikideülest rakendatavust. YOUNG-IN tegevuste ja saavutustega  saab end kursis hoida projekti veebilehe kaudu ( https://young-in.eu/)