3.2.1. Söötmine

iDevice ikoon Söötmine

Võrkpallisöödud võib jagada neljaks - ülalt- (söötmine toimub sõrmedega), alt-(söötmine käsivartega), ründesööt (ründemängijale suunatud ülaltsööt) ja sööt laskumisega. Sööta võib ühe ja kahe käega, ette - ja seljataha.

Ülatsööt oli üks esimesi tehnilisi võtteid. Lähteasendis peab pall olema otsmiku kohal, keha raskuspunkt viiakse madalamale, küünarliigesest kõverdatud käed tuuakse enda ette ja nad moodustavad kolmnurga. Ka labakäed, pöidlad ja esimesed sõrmed peavad moodustama kolmnurga. Palli tabamisel langeb põhiraskus pöialdele ja kolmele esimesele sõrmele. Randmete abil pidurdatakse kiirelt tuleva palli hoogu ja antakse vajadusel aeglasele pallile hoogu juurde. Küünarliiges on söödu sooritamise peamine vahend. Söödu sooritamisel sirutuvad esmalt jalad, siis keha ja käed. Suunavaks jõuks on käte töö. Mida pikemalt käed palli saadavad, seda täpsem on sööt. Mida pikem on sööt, seda rohkem peavad jalad tööd tegema. Üheks olulisemaks momendiks ülaltsöödu õigel ja efektiivsel sooritamisel on pallile õige allaliikumine.

Ründesööduks nimetatakse teist söötu ehk tõstet. Ründesööte jagatakse omakorda pikkadeks kõrgeteks, lühikesteks, teravateks ja madalateks kiireteks tõsteteks vastavalt palli liikumise trajektoorile ja kiirusele.

Altsöötu kasutatakse ründe- ja pettelöökide ning pallingu vastuvõtmisel. Altsöödu lähteasendis seisab mängija õlgadelaiuses harkseisus põlvist kergelt kõverdatud nii, et üks jalg on veidi eespool, keha on kergelt ette kallutatud ja küünarliigesest sirged käed on ees-all ja sõrmseongus. Altsöödutehnika sõltub vastuvõetava palli lennutrajektoorist ja lennukiirusest Alljärgnevalt vaatame kergemat varianti - altsöötu aeglase lennuga palli vastuvõtmisel.

Palli vastuvõtmisel tuleb liikuda täpselt pallile vastu arvestusega, et pall lendaks nina suunas. Palli lähenemisel jalad kõverduvad veelgi ja käed liiguvad palli taha-alla. Sellele järgneb põlvist jalgade sirutamine ja õlavööst sirgete käte vastuliikumine pallile. Mida aeglasemalt pall liigub, seda suurem on käte palliga kohtumise kiirus. Käte liikumiskiirus väheneb vahetult enne palliga kokkupuudet. Palli tabamine toimub seotud kätega, kusjuures labakäed on sõrmseongus ja pingestatud küünarliigesed on välja pööratud ning sirged. Randmed on suunatud alla, õlad toodud ette ja selg on kumer. Vaade on pallil. Sööduliigutusest võtab osa terve keha - jalad sirutuvad põlvist ja keha puusaliigesest. Pärast söötmist tuleb käsi veidi tõsta, et pallile hoogu ja suunda anda.


iDevide ikoon Küsimus
Missugustes mänguolukordades kasutatakse altsöötu?