Vormimine

Villale kui proteiinkiule on omane niiskuse ja soojuse koosmõjul muutuda vormitavaks. Villa molekulidevahelised ja -välised vesiniksidemed katkevad niiskuse ja soojuse toimel ning vill muutub plastiliseks ja kergesti vormitavaks. Kui niiskus ja soojus vähenevad, vorm aga säilib (ese on vormil), moodustuvad vesiniksidemed uutes kohtades ja lasevad vormil püsida.

Vilditud ja vanutatud töö tuleb vormida alati märjana!

Niiske vormitav ese tõmmata ettevalmistatud alusvormile, siluda pind ühtlaseks, vajadusel lõigata servad, vormida ja jätta kuivama!

  • Alusvormina kasutatakse tihti jalanõude liiste, kübaravorme jt .

  • Kui sobiva kujuga alusvormi pole, siis võib selle modelleerida ise soovitud kuju meenutava eseme abil (kausi, karbi, palli, jalanõu vms), vajadusel kasutada täiendmaterjalina teipi, paberit, kilet.

  • Kindaid ja susse võib vormida käe või jala järgi. Jalga võib tõmmata kilekoti ja seejärel sussi. Kätega sussi pinda siludes anda sellele soovitud vorm. Seejärel suss ettevaatlikult jalast võtta ja sooja kohta alusele kuivama jätta.
  • Viimistlemiseks on soovitav vormitud kuiva eseme pind läbi niiske riide üle aurutada (150° C) ja vormile kuivama jätta.

!!! Nii saadud kuju on püsiv kuival esemel, märjaks saades vajab uuesti vormimist.


iDevide ikoon Kas tead?
Kuidas saadakse vildile püsiv vorm?
iDevide ikoon Ülesanne 4
Vormi oma töö ja jäta kuivama!

Ann Ojaste, 2009